Szergej Lukjanyenko: Igék földje I. – A vas prófétája, Igék földje II. – A vas birodalma

A manapság az egyik legsikeresebb és legkedveltebb sci-fi szerzőnek ez a duológiája is egy igen érdekes alapötletből bontakozik ki. Ez pedig nem más mint, hogy mi lett volna, ha Jézus nem éli túl a betlehemi mészárlást, ezért az Úrnak egy másik fiút kell megváltóként „alkalmaznia”, akinek ad egy Igét, aminek segítségével csodákat vihet végbe…

Igék földje

Ám hiába az istentől való hatalom, és hiába lesz a legnagyobb uralkodó eme másik fiúból, mert az emberben mintha kódolva lenne a pusztításra, önpusztításra való hajlam. Az Üdvözítő nem lát más kiutat, mint hogy eltüntesse az ipar és a haditechnika fejlődéséhez nélkülözhetetlen vasércet a Földről. Ennek köszönhetően egy teljesen más fejlődési ösvényen kénytelen elindulni a vastól megfosztott emberiség. A mi történelmükben ismert tudományos felfedezések nem történnek meg a vas eltüntetése utáni kétezer évben. A repülőgépek nem hasítják az eget, hiszen ez a tudomány is gyerekcipőben jár még. A vizeket is vitorlások népesítik be, a hatalmas óceánjárók vagy tankerek sehol sincsenek. Viszont kifejlődött valami olyan tudás, ami a mi szemünkben fantasztikus legalább annyira, mint amennyire a könyv hőseinek lenne az egy Nascar versenyautó, ez a tudás pedig az Igék használata. Az Igéket használni tudók képesek „átmenteni” dolgokat a párhuzamos dimenziókba.

Az első kötet elején megismerjük Angolna Ilmart, aki tolvajként igyekezett boldogulni, ám első találkozásunkkor éppen egy büntetőtelepen végzi a rá kiszabott kényszermunkát, az igen hangzatos Gyászos-szigeteken. Ilmar ezen a helyen találkozik és barátkozik össze a titokzatos Marckal, aki képes használni az Igét. Elhatározzák, hogy megszöknek, és ezt a döntést pedig igen hamar tettek követik. És innentől a történet átmegy egy akciódús kalandregénybe, ahol Lukjanyenko igencsak lazán kezeli a valós – számunkra legalábbis – történelmi tényeket, ám korántsem öncélúan teszi mindezt, hiszen a világ, amit alkotott a már ismert vázra, nagyon is működik. Elgondolkodtató, hogy milyen hatalmi viszonyokat vázol fel a művében, köszönhetően annak, hogy kiiktatta a vasat, mint „hozzávalót”.
2352259_big
Egyvalami azonban szinte bizonyosan állítható: nem ez a legmélyebb lukjanyenkói történet. Végig nagyon pörgős – talán a legeleje egy picit színtelenebb – és könnyen követhető a regény, sőt még akár azt is mondhatnám, hogy olyan, mintha kedvenc kortárs orosz, sci-fi szerzőnk belekukkantott volna Verne hagyatékába, és ott rábukkant volna egy kiadatlan mű vázlatára. Persze a kor szelleméhez mérten kellőképpen felpörgette, ám önmagához képest kissé ifjúságira vette a dolgot, de mégis belevitt annyi filozofálgatást, ami azért gondolatokat ébreszt az olvasóban.

Aki szereti a jó és jól kidolgozott ötleteket, a kicsit oroszos ízt, és kedvelte a szerző korábbi munkáit, ezzel a kétkötetes sorozattal is próbálkozzon meg nyugodtan, nem valószínű, hogy csalódni fog.

 

Dobos Attila

Kiadó: Metropolis Media

Fordította: Weisz Györgyi

Megjelenés  éve: 2013, 2014

Terjedelem: 343 oldal, 334 oldal

Related Posts

Megjelent a Galaktika magazin 295-ös száma!

A Galaktika magazin októberi számát Dale Bailey művének befejező része nyitja, melyben egy művészcsoport öngyilkos partikon várja a világvégét. Robert Moore Williams SF-történeti gyöngyszeme a…

Könyvajánló: Valerio Evangelisti: Örökké élj, inkvizítor!

Nicolas Eymerich, Aragónia főinkvizítora 1365-ben száműzetését tölti Avignonban, V. Orbán pápa azonban különös küldetést bíz rá: föl kell kutatnia egy száz éve rejtőzködő katar eretnek…

Könyvajánló: Lukjanyenko: Minden Őrség vezetője

Az orosz science fiction és fantasy világszerte ismert szerzője a legnépszerűbb íróink közé tartozik. Könyvei többszörös bestsellerek számtalan országban, és itthon is egyre népszerűbb. Ez…

Könyvajánló – S. J. Kincaid: A kárhozott

YA. Sci-fi. Gyönyörű borító. Ötletes, eseménydús, lendületes, egyéni. Nagyjából ennyi is elég lenne. Ezt a könyvet egyszerűen mindenkinek el kell olvasnia, aki szereti a jól…