Egy színdarab az elviselhetetlen magányról Papírvirágok a Spirit Színházban

A vegyészmérnökből íróvá lett Egon Wolff Papírvirágok című műve az 1970-es évek Latin-Amerikájának egyik legnépszerűbb drámája volt. A történetben két kibékíthetetlenül ellentétes világ találkozik: egy magányos, emlékeinek élő asszony lakásába enged egy csavargót, aki fokozatosan saját képére formálja a csendes polgári otthont, s annak lakóját is. A darabot április 25-től a Spirit Színházban Perjési Hilda és Szalay Bence főszereplésével, Sztárek Andrea rendezésében láthatjuk.

„Ez a színdarab a magányról szól. Az emberi magánynak egy rettenetes és elviselhetetlen fokáról. A nő életébe belép egy jóval fiatalabb, társadalmi rangban alatta lévő férfi, aki mégis azt csinál vele, amit akar. Hogy lehet ez? Mert ő egy másik ember, és így végre nincs egyedül.” – meséli a Papírvirágokról a darab rendezője, Sztárek Andrea. A chilei Egon Wolff drámája áldozatok csatája, ahol azonban senkinek sincs esélye a győzelemre. A mű egyszerre rajzolja meg egy pszichotikus személyiség hűvös portréját, miközben az emberi kapcsolatok dinamikáját is vizsgálja. Szól a társadalmi különbségekről, az élet és a halál különböző megközelítéséről, vágyakról, túlélésről és a szánalomról is.

Maga az alaphelyzet a konfliktus hordozója. Egy polgári otthonba beköltözik egy csavargó, s rögtön átveszi az uralmat. „Nagyon izgalmas szerepem van, egy ötvenes, elvált nőt alakítok, aki már nagyon régóta egyedül él. Van egy kis boltja, de azon kívül csak a madara, valamint az evéssel folytatott küzdelme teszik ki a mindennapjait, igazából még barátai sincsenek. Egy nagyon magányos nőről van szó tehát, aki hirtelen találkozik valakivel, aki visszaadja a bizalmát abba, hogy esetleg őt is lehet szeretni. A legnagyobb baj ugyanis, hogy az idők folyamán elhitte, hogy ő nem szerethető. Az a pár nap, amit együtt töltenek, lehet, hogy megér egy egész életet, hiszen végre történik vele valami.” – emelte ki a főhősnőt alakító Perjési Hilda. S pont ebből a szeretethiányból fakad, hogy a férfi szinte az elejétől azt csinál vele, amit akar. „Miért zavarna?” – mindenre ez a nő válasza. A jóképű és megnyerő, ám pszichotikus csavargót Szalay Bence alakítja. „Az én karakterem az, aki teljesen felborítja egy másik ember életét. Nagyon kiszámíthatatlan, szinte másodpercről másodpercre változik a habitusa. Ám mégsem mondanám gonosznak. Egy erősebb jellem, aki jobban tudja irányítani a másik embert, mivel tűpontosan látja az érzelmi világát, s ezt ki is játssza. Azt hiszem, a lelkek harca ez.” Két különböző személyiség és társadalmi osztály találkozása egy pszichothrillerben április 25-től a Spirit Színházban.

Related Posts

EGY HÓNAP MÚLVA MOLNÁR FERENC DELILA A CENTRÁL SZÍNHÁZBAN

2018. március 9-én Puskás Tamás rendezésében mutatja be a Centrál Színház a világ egyik legnépszerűbb színpadi szerzője, Molnár Ferenc bűbájos vígjátékát, a Delilát, melynek ősbemutatója…

„A ki nem mondott és meg nem élhető feszültségek drámája” Bernarda Alba háza a Spirit Színházban

Rácsok mögé zárt női sorsok Lorca utolsó és talán legjelentősebb művében, a Bernarda Alba házában. A darabot február 22-én egy igazi anya-lánya páros, Papadimitriu Athina…

Komédia a felelősségvállalás és a valódi lemondás kérdésköréről – Dürrenmatt A fizikusok című műve a Spirit Színházban

„Egy történetet akkor gondolunk végig következetesen, ha lehetőségei közül a legrosszabb következik be. Ez a lehetőség szerinti legrosszabb fordulat sohasem látható előre. Véletlenül következik be”…

Fellini szívszorító filmsikere a Spirit Színházban

Vannak filmek, amelyeket sosem feledünk. Ilyen Federico Fellini világhírű története, az 1957-ben a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díját elnyerő Országúton is. Az alkotás a három…