A személyre szabott orvoslás hozhat áttörést a rákgyógyításban

Február 4-e volt a rák világnapja, ilyenkor esik világszerte a legtöbb szó a „rettegett kórról”. A szakértők idén arra hívják fel a figyelmet, hogy a genomelemzésre épülő személyre szabott orvoslás hozhatja majd meg a valóban átütő eredményeket, de nem szabad elfeledkezni a korai diagnosztika fontosságáról sem.

unnamed

A gyógyító tevékenység valamennyi szegmensében óriási várakozás előzi meg a génkutatásra épülő személyre szabott orvoslást, amelynek egyre több eleme épül be az egészségügyi ellátás napi gyakorlatába. „A személyre szabott orvoslás legfontosabb eleme, hogy a beteg saját géntérképének megfelelő terápiát, gyógyszereket kaphat, vagyis a számára leginkább megfelelő hatóanyagú, összetételű „gyógyszerkoktél” a megfelelő időben és a megfelelő mennyiségben segíti a gyógyulást. Így nem csupán a gyógyulás esélyei javulnak, hanem a kellemetlen mellékhatások is jelentősen csökkenthetők” – mutat rá a bizakodásra okot adó eljárás lényegére Dr. Lengyel Zsolt, a Pozitron-Diagnosztika Központ főorvosa.

Az intézmény főorvosa úgy látja, hogy noha kiváló onkológiai intézetek vannak Magyarországon, a rákgyógyászat terén mégis tűzoltás folyik, mivel általában későn ismerik fel a daganatot. Emiatt a nemzetközi statisztikákban Magyarország a rákhalálozás terén a legrosszabb országok között van. „Többek közt a PET-CT vizsgálat szélesebb körű használata is pozitívan befolyásolná a statisztikákat. A PET-CT-nek a daganat korai felismerése mellett kiemelt szerepe van a kezelések irányításában is” – mondja el Dr. Lengyel Zsolt.

Az intézményben használt diagnosztikai eljárással a daganatos megbetegedések korai, panaszt még nem okozó stádiumban is kimutathatók, de a már diagnosztizált betegek számára is sorsfordító lehet. Egy 2006-ban indult átfogó külföldi klinikai vizsgálati program eredményei több százezer beteg adatai alapján bizonyítják, hogy betegségcsoporttól függően a PET-CT eljárás 35-50%-ban képes megváltoztatni a már biztosnak hitt diagnózist. „Ha belegondolunk, minden 100 betegből közel 50-nél változtatni kellett a kezelési terven. Ezzel gyakorlatilag új esélyt adhattunk embereknek, akik a pontosabb diagnózis birtokában nekik jobban megfelelő kezelésben részesülhettek” – ad képet a döbbenetes adatokról a főorvos.

A rák világnapján azt is el kell mondani, hogy a daganatos megbetegedések kialakulásában jelentős szerepe van a megelőzésnek, amely elsősorban az életmódváltást jelentené. „Sajnos a magyarországi egészségügyi statisztikák nem erről szólnak – közel 75000 új rákos megbetegedést regisztrálnak évente” – mutat rá a szomorú tényre Dr. Lengyel Zsolt. A szakember ezzel kapcsolatban elmondja, hogy a korai diagnosztika szerepe felértékelődik, ugyanis a PET-CT vizsgálat a rosszindulatú daganatot a hagyományos képalkotó eljárásoknál általában korábban képes felismerni.

Related Posts

Hallássérült-segítő kutyák

Mindenki hallott már a vakvezető kutyákról, de talán kevesebben ismerik a hallásukban korlátozott embertársainkat segítő négylábúakat. Pedig a világon már elterjedt módja a hallássérültek e…

A betegek negyede csak a legvégső esetben fordul orvoshoz

A visszér is népbetegségnek számít Magyarországon. Az egeszsegeslabak.hu visszérbetegségről szóló tájékoztató weboldalhoz kapcsolódó friss hazai felmérés szerint a válaszolók mindössze egytizede fordul orvoshoz már enyhébb…

Rákkal diagnosztizáltak…Hogyan tovább? Mik legyenek az első lépéseink?

Természetes, hogy egy rosszindulatú daganat híre mindenkit letaglózhat, holott hazánkban évente körülbelül 70.000 embernek kell szembenéznie a rák diagnózisával. Nem meglepő, hogy egy ilyen rossz…

Segítheti a gyógyszerek doboza az alkalmazott terápiák hatékonyságát?

Az alkalmazott terápiák hatékonyságában nem csak a készítmények hatóanyag-kombinációja, hanem a megfelelő alkalmazásuk is kiemelten fontos. Gyógyszert szedni a betegek számára nem éppen felemelő. A…