Megjelent a Déli Végek-trilógia várva várt harmadik része. Az első két rész olyan sok kérdést hagyott maga után, hogy már a lábujjaimat is hiába vontam volna bele a számolásba, mert kevés lett volna hozzá. Nézzük, mit adott a Déli Végek befejező epizódja a fekete lyukként berántó első, és a „vihar előtti csend” jellegű második után.
Egy három idősíkon futó vihart.
Az első az X-térség kialakulása előtt, a második közvetlenül az első könyv történéseit megelőzően, a harmadik pedig a jelenben játszódva csepegteti az információkat. Valahogy meg is értem ezt a felépítést, hiszen a történet olyan összetett, hogy egy pontból nézve sosem láttuk volna át. Számomra a legizgalmasabb az első, legrégebben játszódó szál volt a kedvenc, ami a világítótorony őrének szemszögéből mutatta be mindennek a kezdetét. Egyszerűen imádtam a baljós hangulatot, ahogy az X-térség ígérete láthatatlanul és hatalmasan ül a szereplők feje felett, amíg ők mit sem tudnak róla.
A második szál az igazgatónő/pszichológus szemszögéből közvetíti a saját és a Déli Végek ügynökség életét egészen az utolsó 12. expedícióig, ami szintén sok izgalmas darabot ad a kirakósunkhoz, főleg egyes karakterek fejlődése szempontjából.
A harmadik szál visszaránt a jelenbe, közvetlenül a második könyv után ahol Kontroll és Szellemmadár fejest ugrottak az új, még agresszívabban terjedő X-térségbe. Nehéz akármelyik oldalról is belevágni a történet elemzésébe anélkül, hogy óriásiakat spoilereznék,úgyhogy inkább bele sem kezdek. Mesélek inkább a benyomásaimról.
Az egész olyan érzés, mintha az ember egy 10 000 darabos puzzle-t próbálna kirakni. Néha, amikor a kép egy darabja összeáll, annyira meglepődik, hogy még hevesebben folytatja, Aztán egyszer csak vége. Egész sok képrészlet összeállt. Bólogatsz, érted miről van szó. De mégis hiányoznak puzzle-darabok, amik már nincsenek a dobozban. Végül is nem egy Disney-mese, hogy azt olvassam az utolsó sorban, hogy: „Boldogan éltek, míg meg nem haltak.”
A Déli Végek-trilógia berántott, az első mondatától az utolsóig. VanderMeer egy zseni. Most már csak sajnálom, hogy nincs negyedik rész, amit várhatok, de majd várom helyette a filmadaptációt. Már csak azért is, mert hiába a jó képzelőerőm, minél többet tudtam meg a Mászóról, annál nehezebben vizualizáltam magam előtt. Ide azt a filmet!
Szabó Orsolya
Agave könyvek, 2014
322 oldal · ISBN: 9786155468285
Related Posts
Az első nyári könyvünk egy olyan fantasy lesz, ami a 2012-es megjelenése óta nagy rajongótábort szerzett magának külföldön, és egy ideje már több hazai felületen…
Május 10-én jelenik meg Pierce Brown Vörös lázadás-trilógiájának az utolsó része, a Hajnalcsillag. A kétszeres Goodreads Choice Awards nyertes szerző többszörös New York Times bestseller…
Amerika egyik legfiatalabb és legtehetségesebb fantasy írójának új regénye halott istenekről, eltemetett múltról és egy rejtélyes, lenyűgöző városról szól, ahol a valóság szövete darabokra hasadt.…
Zseniális és borzalmas. Én még ilyen könyvvel nem találkoztam. Lenyűgöző és elgondolkodtató a tudományos rész. Még az sem ront az élvezhetőségen, hogy gyakran idegen szavak fűszerezik…