Nehéz lesz úgy írni erről a három könyvről, hogy ne legyen áradozás belőle. Nagyszerű borítók, sodró és izgalmas történet, nagyon jól felépített világ és karakterek, és Gy. Horváth László – merthogy számomra ez a név eddig is a minőséget jelentette, ezzel a trilógiával pedig végleg bebizonyította, hogy a legjobb fordítók közt kell számon tartani.
Mark Lawrence nem sokat teketóriázik, azzonal kapunk a képünkbe egy bokáig vérben gázoló nyitóképet, meg egy olyan főhőst, aki sokaknak valószínűleg nem lesz szimpatikus, viszont szerencsére nem is ez a célja. Jorg nem egy szenvelgő, az igazságot kereső és tisztelő hős, nem, ő egy tapló, aki azonban roppant céltudatos, kegyetlen, könyörtelen, ám következetes, hiszen tulajdonképpen a saját sorsa sem igazán érdekli. Persze az apakép erős benne, ezért talán az egyetlen, akinek meg akar felelni az az apja.
A történet nem egy szimpla fantasy, jóval több annál, viszont spoilerezni ezúttal sem szeretnék, így nem marad más, mint hogy a kedves olvasó higgyen nekem, vegyen ki egy hét szabadságot, és száguldjon végig ezen a három köteten.
A hátsó borítón a méltatás azt írja, hogy ez a trilógia vetekszik a George R. R. Martinnal. Alapvetően nem hasonlítanám a Tűz és Jég Dalához ezt a sorozatot, bár kétségtelen, hogy vannak azonosságok, de míg Martin ráérősen szövi a szálakat és építi fel a világát, addig Lawrence története sebesen száguldó tehrvonatként zúdul keresztül mindenen, de közben olyan részelteket mutat, amikből ugyanúgy felépül az általa alkotott világ, mint a fentebb említett úriembernél, illetve az sem elhanyagolható, hogy a főhős a harmadik kötet végére igen komoly jellemfejlődésen megy keresztül. És ezeken felül a szerzőnek sikerült az, ami manapság oly kevés írónak: meglepett.
Ez a trilógia tehát bátran ajánlható azoknak, akik szeretik kellőképpen véres fantasyt, a nem éppen szeretnivaló, ám roppant hatékony és szabadszájú főhősöket, valamint azoknak, akik egy zseniálisan megírt és megkomponált történetre vágynak.
A kötetekért köszönet a Fumax kiadónak.
Dobos Attila
Kiadó. Fumax
Fordította: Gy. Horváth László
Related Posts
Adott egy gyönyörű borítóval ellátott, figyelemfelkeltő fülszöveggel megáldott könyv, amit az ember úgy érez, hogy egyszerűen el kell olvasnia. Megtettem…
Az első hullám nyomán sötétség támadt. A második hullámot csak a szerencsések élték túl. A harmadikat pedig a szerencsétlenek. A negyedik után egyetlen szabály maradt:…
Az első hullám nyomán sötétség támadt A második hullámot csak a szerencsések élték túl. A harmadikat pedig a szerencsétlenek. A negyedik után egyetlen szabály maradt:…
Martha Wells kisregény-sorozatának, az Öldöklő-naplók második részének felemás érzésekkel futottam neki. Egyrészt az első rész, a Kritikus rendszerhiba nem nyűgözött le túlságosan, másrészt viszont mégiscsak…