Könyvajánló: Andy Weir: A marsi

Ez a könyv egyszerűen zseniális! Ha szereted a sci-fit, feltétlenül olvasd el. Ha nem szereted a sci-fit, akkor is. Oké, ez kicsit elfogultnak tűnhet így, tehát nekifutok még egyszer, hogy mértéktartó legyek: Ez a könyv egyszerűen zseniális! Ha szereted a sci-fit, feltétlenül olvasd el. Ha nem szereted a sci-fit, akkor is. Ez van.

Amarsi-borito.indd

Adott egy roppant egyszerű alaphelyzet: hagyjunk a Marson egy embert, akiről azt hisszük, hogy meghalt, és csak akkor derüljön ki, hogy mégsem, amikor már messze jár az űrhajó. Amikor hősünk magához tér, és megérti, hogy tökegyedül van egy bolygón, ami nem feltétlenül rendelkezik a vendégül látásához szükséges alapfeltételekkel, kissé elszontyolodik, de aztán kikukucskál belőle az életösztön… meg a mérnök… meg a botanikus, és nekilát, hogy túléljen. Oké, legyintsetek csak, hogy na, kaptunk egy újabb héroszi küzdelmekkel teli drámát, a végén a hepienddel, vagy szívfacsaróan szomorú lezárással. Nos, a végét természetesen nem árulom el, de az biztos, hogy egy ilyen alaphelyzetből kiíinduló történet még soha nem volt ennyire szórakoztató és nemegyszer mulatságos, és főként laza, a szó legjobb értelmében.
Mark Watney – aki modern Robinsonként igyekszik nem behódolni a Marsnak – valami hihetetlenül szerethető és nagy-, illetve szabadszájú figura. Kb. az első mondatával leveszi az olvasót a lábáról, hogy aztán gond nélkül elérje, hogy ott érezzük magunkat mellette, miközben ő a legzseniálisabb dolgokat ötli ki annak érdekében, hogy a remény lángja (igen, láng, mert Mark számára ez nem csak egy szikrácska) soha ne hunyjon ki. Csak kapkodtam a fejem, hogy mennyi lehetőség van az ember kezében a túléléshez, még akkor is, ha a körülmények baromi zordak. Oké, kell a szaktudás, de az sem kevésbé fontos, hogy ne boruljunk magunkba, hogy lássuk meg a lehetőséget.
Idővel tanúi lehetünk annak, hogy a NASA felfedezi, hogy Mark bizony életben maradt, ez pedig igen hamar lendületbe hoz egy olyan apparátust, ami később szinte bolygónyi méretűvé növekszik.
(Ja, azt még nem is mondtam, hogy nem a sci-fi a kedvenc műfajom, de ez a könyv kilóra megvett, pedig szájenszfiksön a javából.)
Néhány tény A marsi kapcsán:
– Mark Watney karaktere: hibátlan;
– a történetvezetés, a folyamatos figyelemfenntartás: hibátlan;
– a túlésésért vívott küzdelem során alkalmazott ötletek és kivitelezésük: hibátlanok;
– a NASA-sok és az űrhajósok karaktereinek kidolgozottsága: hibátlan;
– a borító: hibátlan;
– a fordítás: hibátlan.
Folytathatnám még a sort, de inkább azt mondom, hogy legyen ez az a sci-fit, amit mindenki elolvas.
A könyvért köszönet a Fumax Kiadónak.
Dobos Attila

Kiadó: Fumax
Fordította: Rusznyák Csaba
Megjelenés éve: 2014
Terjedelem: 357 oldal

Related Posts

Könyvajánló: Jeff VanderMeer: Fantomfény (Déli Végek-trilógia 3.)

Megjelent a Déli Végek-trilógia várva várt harmadik része. Az első két rész olyan sok kérdést hagyott maga után, hogy már a lábujjaimat is hiába vontam…

Könyvajánló: James Dashner: Az Útvesztő

Reneszánszukat élik a disztopikus történetek, s Az Útvesztő is egy ilyen kalandra invitálja az olvasót. Gondolhatjuk, hogy ebben a műfajban már nem nagyon van mit…

Könyvajánló: Amanda Stevens: A Sírkertek Királynője-sorozat

„Ilyen egy igazi paranormális románc!” – New York Journal of Books. Szerencsére ettől jóval többről van itt szó. Van ez a trilógia… illetve egykor talán…

Könyvajánló: Szakurazaka Hirosi: A holnap határa

Kirija Keidzsi az első éles bevetésére készül a gitaiok ellen, akik egy földönkívüli veszedelmes faj. A fiatal katona bajtársával az első szigonylövedék végez, ő pedig…