Talán a leggyakoribb újévi fogadalmak egyike, hogy megígérjük magunknak, fittebbek és karcsúbbak leszünk a jövő esztendőben. Ha ezt sikerül megvalósítanunk, nem csak a derékbőségünk lesz kisebb, hanem a halláscsökkenés kockázata is.
Számos tanulmány kimutatta, hogy a nőknél a magasabb BMI (testtömeg-index), a nagyobb derékbőség és az alacsony fizikai aktivitás gyengébb hallással, valamint a hallásromlás magasabb kockázatával hozható összefüggésbe. Ugyanakkor az is bizonyítást nyert, hogy magasabb fizikai aktivitással és az egészséges testsúly fenntartásával mérsékelhetjük a halláscsökkenés veszélyét. Nem kell komoly edzőtermi sportolásra gondolnunk, hiszen már heti két óra sétával is csökkenthető a rizikó.
Becslések szerint az ötvenes korosztályban a nők harmada, a hatvanasok körében viszont már kétharmaduk szenved valamilyen mértékű hallásromlástól. Az elhízás, és az ehhez kapcsolódó egészségi problémák – szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, magas vérnyomás, magas vérzsírszint – mind hozzájárulhatnak a hallásromlás kialakulásához, többek között azáltal, hogy rontják a belső fül véráramlását.
Ha fizikailag aktívabb életre váltunk, nem csak a felesleges kilóktól szabadulhatunk meg, hanem a hallásunkat is védhetjük, mivel a testmozgás elősegíti a hallószervet támadó szabad gyökök semlegesítését, fokozza a véráramlást, csökkenti a gyulladásokat, továbbá egyes kutatások szerint a zaj halláskárosító hatását is képes mérsékelni.
Amennyiben a fittebb életet tűzzük ki célul az újévben, érdemes a hallásunk érdekében is betartani a fogadalmunkat.
Forrás: www.mindenamihallas.hu
Related Posts
Érdekes kapcsolatot találtak a zaj és a kreativitás között. Az Urbana Champaignban található Illinois-i Egyetem egy tanulmányában kreatív feladatok elvégzésére kérték a résztvevőket, miközben különféle…
Ha valaki közel áll hozzánk, akinek a hallásánál problémákat észleltünk, kedves dolog az illetőt elkísérni egy vizsgálatra. Jobb, ha két ember van jelen, különösen akkor,…
„A szem a lélek tükre” – mondják, azonban kevésbé köztudott, hogy fülünk nagysága és formája is sokat elárulhat jellemünkről. Évezredek óta a fiziognómia, vagyis az…
Egyre gyakrabban látni az iskolákban – nem hazánkban (a szerk.) – fültokot viselő gyermekeket. Nem olyan fülhallgatóra gondolunk, amellyel zenét hallgatnak, hanem speciális hallásvédő eszközre.…