A Néprajzi Múzeum tavaszi programjai

Februárban annyi minden lesz a Néprajzi Múzeumban, hogy érdemes lesz ellátogatni az interaktív tárlatokra.

Huszka József: 17. századi úrihímzéses lepedőszél
Huszka József: 17. századi úrihímzéses lepedőszél

Mindig van új a nap alatt!

Néprajzi szabadegyetem felnőtteknek: nyugdíjasoknak, egyetemistáknak, főiskolásoknak

Az ismeretterjesztő előadássorozat archív filmek, fotók és a kiállításokban nem látható, raktárakban szunnyadó műtárgyak bemutatásával izgalmas kalandra hívja az érdeklődőket. A rendhagyó múzeumi előadásokon a Néprajzi Múzeum muzeológus szakemberei az előadók, akik az ismeretátadáson túl lehetőséget nyújtanak a kötetlen beszélgetésre, a műtárgyak közeli ismerésére. A sorozat három tavaszi előadása a magyar népi kultúrával foglalkozik.
http://neprajz.hu/programok.php?menu=4&program_id=494

Hétköznapok és ünnepek kerámiái a magyar paraszti háztartásban

Csupor István előadása

A fazekas termékek egykor minden paraszti háztartásban jelen voltak, és nem is kis számban. Legtöbbjük nem számított igazán értéknek, még a hagyatéki leltárakba sem kerültek bele, de az élet szinte minden területén használták őket, a hétköznapoktól a nagy ünnepekig. Ma már a javarészüket nem ismerjük, nem egy van közöttük, amelynek használata a múlt ködébe vész. Érdemes hát felidézni őket, és beszélni egy kicsit arról, hogy milyen szerepet is töltöttek be az egykor élt emberek életében, számba véve a legfontosabbakat, a határi korsótól a miskakancsóig.

Időpont: 2013. február 7. 14.30

Mintakincs a magyar népművészetben. Rajz- és festménygyűjtemény bemutatása

Tasnádi Zsuzsanna előadása

A Néprajzi Múzeum Rajzgyűjteménye gazdag mintakincset őriz, mely több mint száz év gyűjtéseit, dokumentálásait öleli fel. Ebből a gyűjteményből válogatva 18–20. századi tárgyak díszítményeit 1880–1950 között készült rajzokon szemlélhetjük meg a vetített képes előadás során. A díszítményeket a magyar népi kultúra különböző területei szerint ismerhetjük meg (vászonhímzések, szőttesek szűcs- és szűrhímzések, bútordíszítések, díszkerámia, pásztorművészet) ezáltal kapunk ízelítőt a kiemelkedő népművészeti központok, és kisebb ismeretlen kis települések gazdag mintakincséből. Az előadás során egy-egy motívum történeti hátterét, szerkezetét, elemeit is megismerhetjük. A tárgyakról készült rajzok megismertetnek a régi és új stílusú díszítményekkel, a paraszti, polgári és nemesi rétegektől származó mintakinccsel, amely fontos forrásanyagot tartalmaz kézműveseknek, iparművészeknek, kézimunka kedvelőknek és kutatóknak egyaránt.

Időpont: 2013. március 4. 14.30

Nagykancsó, révkomáromi fazekascéh edénye
Nagykancsó, révkomáromi fazekascéh edénye

Néprajzi Múzeum

1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 12.
NYITVA: 10.00 – 18.00, hétfőn zárva
www.neprajz.hu

Az előadásokkal kapcsolatos információ:
Koltay Erika
473-2439
30-668-6614
koltay@neprajz.hu

Fotók:

Huszka József: 17. századi úrihímzéses lepedőszél hullámindás madaras díszítményekkel a Székely Nemzeti Múzeumban, Huszka József rajza, Sepsiszentgyörgy, 1880, papír, akvarell, 28×44 cm

Nagykancsó, amely a révkomáromi fazekascéh edénye volt.
Révkomárom, Komárom megye, 1903.

Related Posts

Világvége? – a maják szerint igen

Manapság minden napra jut egy katasztrófa, vagy világvége jóslat. Eddig még mindegyiket túléltük. Ebből a világvége-áradatból egy mégis kiemelkedik, sőt évek óta tartja magát. Ezért…

A Ludwig Múzeum 2017. évi programterve

Egész évben várja az érdeklődőket a tavalyihoz hasonló színes palettával a Ludwig múzeum. 2017. szeptember 21. – november 5. Fluxus (A Schnepel-gyűjtemény) A 20. század…

Rock/tér/idő & Szenvedély. rajongás és művészet – avagy ismét a Ludwig

Akárhányszor éppen aktuális kiállításokat böngészek, egyetlen eset van, amikor nem a Ludwig-ra esik a választás: mégpedig ha már korábban megtekintettem a jelenlegi kínálatot. A Rock/tér/idő,…

Adventi virágkötészeti kiállítás és vásár a Néprajzi Múzeumban

A Néprajzi Múzeum Adventi virágkötészeti kiállítással és vásárral várja az érdeklődőket november 22-től, és különleges tárlatvezetéseket is élvezhetünk.