“A néptánccal át lehet ugrani 20 randit” – a Park megmutatja, mitől menő igazán a népzene

A Budapest Park öt évvel ezelőtt, Szabó Balázzsal közösen szervezte meg először a nagytánctéren a szórakozóhely történetének első táncházát. Még őket is meglepte, mekkora sikert aratott az élőzenés mulatság, amelynek különlegessége, hogy teljesen kezdőket is pillanatok alatt képes beszippantani. Pedig ha jobban belegondolunk, a mai magyar mainstream popzenét is alapjaiban határozza meg a népzene. A most debütáló (a Park lead ügynöksége, az Abstract. által készített) kisfilmben Berecz István táncművész-koreográfus fejtegeti a titkot, hogy mitől egyre menőbb táncházba járni.

Berecz István nevével szinte mindenki találkozott már, aki otthonosan mozog a néptáncos körökben – Pityu azonban pont arra hívja fel a figyelmet, hogy egy jó bulihoz egyáltalán nem kell bennfentesnek lenni. Ahogy ő fogalmaz:

“Kiléptünk abból a mederből, amikor a mainstream és a népzene szöges ellentétben állnak, köszönhetően olyan zenekaroknak, mint az aurevoir., a Parno Graszt, a Bohemian Betyars vagy a Bagossy Brothers Company.”

Ha belegondolunk, akkor ezeken a koncerteken sem tétlenkedik a közönség, hogy vajon hogyan is kell mozogni a zenére – és pont ilyen a táncház is, ahol tánctanárok segítségével pillanatok alatt akár felidézhetjük az általános iskolában tanult alaplépéseket, vagy akár teljesen nulláról is pikk-pakk magunkévá tehetünk néhány igen egyszerű trükköt, amivel aztán azonnal kapcsolódni tudunk a mellettünk állókhoz. Ismét csak: pont úgy, ahogy egy koncerten.

“A néptánc egy olyan megközelítés, ami minden emberhez utat mutat, alázatot a másik megismeréséhez, elfogadást és életörömöt. A muzsika meg a tánc mindenféle embert össze tud kötni pillanatok alatt. Én nagyon szeretem, hogy semmilyen ideológia nem tudja átlépni a küszöbét.” – teszi hozzá Pityu.

Nem utolsó sorban kiváló randihelyszín is lehet egy-egy ilyen buli – ahogy Pityu fogalmaz,
ilyenkor egy teljesen más lelki síkon, egy magasabb szinten találkoznak az emberek egymással, és egy áttáncolt éjszakával akár 10-15-20 randit is át lehet ugrani.

„A Parkba 2019 óta szervezünk táncházakat, mert azt gondoljuk, hogy értékteremtő, és egy igazán üde színfoltja a programunknak. Ráadásul kiválóan kapcsolódik a szellemiségünkhöz is: a népzene és a néptánc is sokszínű műfaj, aminek a közösségformáló ereje vitathatatlan.” – mondta el Ferencz Sándor, a Budapest Park brand managere, a táncházas programok projektgazdája.

A népzene és a néptánc tehát nem meglepő módon egyre inkább utat tör magának – ennek pedig csodálatos lenyomata az, amikor a Budapest Parkban a szabad ég alatt több ezer ember kapaszkodik egymásba, és adja át magát a felhőtlen szórakozásnak az élőzenés bulikon. Idén augusztus 15-én ráadásul – harmadik alkalommal – igazi fesztiválhangulat várja a látogatókat majd az év egyik legnagyobb táncházas eseményén, a FolkParkon, ahol három különböző tánctéren próbálhatjuk ki magunkat a parketten. Nem kell hozzá semmi, csak egy kis nyitottság.

Táncház x Budapest Park – interjú Berecz Istvánnal:

Related Posts

Gyere, ne félj! – Kinyitott a Budapest Park!

A rendezvények engedélyezésével szép lassan megindultak az emberek a szabad világ felé. Tisztán látszik, mennyire hiányzott minden korosztálynak az élő zene, a koncertek hangulata, a…

“Kedves, mégis bizarr” – belső utazásra invitál furcsa kilencedik évadában a Budapest Park

Mint ahogy azt megszokhattuk, a Budapest Park évről évre szinte a nulláról épül újra, ráadásul egy teljesen új, komoly üzenetet is közvetítő köntösben. Az idei…

A Budapest Park a Boldog Emberekért

Az idén nyolcadik szezonját taposó Budapest Park évek óta küldetésének tartja, hogy grandiozitását, szakértelmét, elérését kihasználva segítsen az arra rászorulóknak.

Hatalmas sikerrel zárult a Budapest Park UNICEF Segélykoncert

Összefogott a zenész szakma és a közönség a gyerekekért. Vasárnap este több ezres tömeg előtt nyolc élvonalbeli együttes és előadó lépett fel a Budapest Park…