Egyetlen évben sem töröltek annyi céget a hazai bíróságok, mint idén. Már a december közepi adatok alapján megállapítható, hogy 2015-ben 43 696 társaságot vontak ki ilyen eljárással a piacról, azaz 4 százalékkal többet, mint a megelőző esztendőben (42 037). Az utóbbi években folyamatosan nőtt a cégtörlések száma. A hatóságok szerint ez elsősorban annak következménye, hogy jelentősen szigorodtak a cégek működésének feltételei, és bővült a törvényi előírások betartásának ellenőrzése. A gazdasági világválság kezdete óta (2008) eltelt nyolc esztendőben negyed millió, pontosan 245 688 cég szűnt meg törléssel – tájékoztat a feketelista.hu portál.
Fiatalabb „céggeneráció”
A cégbírósági adatok alapján az is megállapítható, hogy a fenti időszakban a törölteknél jóval nagyobb számban alakultak új vállalkozások, ezzel próbáltak a vállalkozó kedvűek a piacon maradni. 2008 és 2011 közötti négy évben folyamatosan „hízott” a cégvilág, a csúcsot 2011 jelentette, amikor 54 936 új vállalkozás indult, 126 százalékkal több, mint amennyi megszűnt (24 289). Ezt követően viszont, a szigorúbb cégalapítási feltételek miatt, lassult a folyamat, és az idén már csak 22 812 cégbejegyzést regisztráltak. Az elmúlt nyolc év alatt a vállalkozók összesen 319 077 esetben próbálkoztak új cég alapításával megkapaszkodni a piacon. Közben jelentősen átalakult, korszerűsödött a vállalkozások struktúrája. A jelenleg bejegyzett 565 144 cégnek már több mint a fele nyolcévesnél fiatalabb. A cégek számát tekintve azonban – gazdasági elemzők megállapítása szerint – még mindig túlméretezett. Annak ellenére, hogy a regisztrált társas vállalkozások száma a 2012. évi csúcshoz (600 759) képest az idén 6 százalékkal, 565 144-re mérséklődött. Nem nevezhető viszont normálisnak, hogy a bejegyzett cégek 35-40 százaléka ténylegesen nem működik. A működő cégek száma az elmúlt tíz évben alig változott, jelenleg 371 051, azaz 194 093 vállalkozás csak papíron létezik.
Kit törölnek?
A joggyakorlat szerint egy vállalkozás a cégjegyzékből való törléssel szűnik meg. A törlést az illetékes cégbíróság rendelheti el, de megteheti ezt – az adószám nyilvántartása alapján nyilvántartásba vett adózóval – az adóhatóság is. A törlés leggyakoribb esete a társaság felszámolása, illetve végelszámolása. A törlés oka lehet a cégforma változása, kiválás vagy összevonás is, mivel ilyen esetekben szintén kérni kell a jogelőd cég törlését. A tapasztalatok szerint a törölt cégeknek több mint a felét felszámolással vezetik ki a piacról. Mind gyakoribb, hogy a végelszámolás vagy a kényszer-végelszámolás is felszámolással végződik.
– Az utóbbi években bevezetett hatósági szigorítások kétségtelenül hozzájárultak az üzleti élet tisztulásához, de ez nem jelenti azt, hogy a csalók ne próbálkoznának ezután is, hogy óvatlan partnereiket becsapják. Hasznos a kiválasztott partner megbízhatóságáról már az üzleti kapcsolat felvétele előtt referenciát szerezni. Erre szolgál a mintegy félmillió cégről információkat tartalmazó feketelista.hu, amely tizennégy közhiteles állami adatbázis összevonásával jött létre, ahol az érdeklődő egyetlen klikkeléssel ellenőrizheti például, hogy az érintet cég nem áll-e adóvégrehajtás vagy felszámolási eljárás alatt, van-e adótartozása vagy munkaügyi elmarasztalása. Döntése előtt így felmérhető, kivel állunk szemben, és kikerülhetők, megelőzhetők a későbbi veszteségek – egészíti ki Iklódi András, a feketelista.hu főszerkesztője.
Megyei „cégdemográfia”
A portál, megyéink és 14 városunk „cégmozgásáról” részletes adatokat is közöl, amelyből kiderül, hogy az idén mind a 19 megyében több céget töröltek, mint amennyit alapítottak. Heves megyében és Komáron-Esztergom megyében például alig 40 százalékban pótolták újonnan indult vállalkozások a kiesőket. Hevesben az idén 992 céget töröltek, miközben csak 392-öt „gründoltak”. Komárom-Esztergomban 1162 törölt céggel szemben 467 alakult. A legtöbb cégtörlésre tavaly is Pest megyében került sor, a piacról kizárt 5504 vállalkozás helyére 2927 új alapító lépett (47 százalékkal kevesebb). A legnagyobb megyét követően Borsod-Abaúj-Zemplén megyében jutott a legtöbb cég (1564) a törlés sorsára; ezek kiesését 789 új vállalkozás próbálja pótolni (50 százalékos arány). Hajdú-Biharban az idén 1506 társaság nevét húzták ki a céglistáról, és mindössze 726 új befektető iratkozott fel (48 százalékos arány). Szabolcs-Szatmárban az 1404 törölt vállalkozás által elhagyott üzletteret 650 új társaság igyekszi k lefedni (46 százalékos arány).
Budapesten húszezret töröltek
A feketelista.hu városonkénti bontásában, Budapesttel együtt, összesen 14 település szerepel. A főváros külön figyelmet érdemel, mivel a működő társaságok 37 százaléka itt található. A feketelista.hu adatbázisából megállapítható, hogy eddig a fővárosi cégek közül egyetlen évben sem töröltek annyit, mint az idén, miközben a legkevesebbet jegyezték be. 2015-ben Budapesten 20 534 társaság tűnt el törléssel a céglistáról, és 10 376-ot jegyeztek be. A listán szereplő további tizenhárom városban összesen 6108 törlésre, és 3228 bejegyzésre került sor. A legtöbb törlésről szóló döntést (865) Debrecenben hozták a bíróságok, ugyanakkor 442 új cég lépett a piacra. Szegeden 690 céget utasítottak ki az üzleti életből, itt azonban 79 százalékban sikerült az 548 új vállalkozással pótolni a kiesőket. Miskolcon a törölt 609 társas vállalkozás helyére 261 újonnan alapított lépett (57 százalékkal kevesebb). Győrben 553 vállalkozást töröltek, és itt 303 új alakult, míg Pécsett 549 társaságnak kellet távoznia, ás 313-at engedtek a piacra.
Forrűs: www.feketelista.hu
Related Posts
Harmadik alkalommal nyerte el az Év Családbarát Vállalata díjat a BT (British Telecommunications) magyarországi szolgáltató központja a nagyvállalati kategóriában. A díjat Szabó Zoltán, a cég…
Tisztelt Népjóléti bizottság! A közeljövőben Önök elé kerül Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere előadásában, T/7404 számon, az Egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításáról szóló…
Több mint 50 000 hajléktalan ember él Magyarországon, akiknek az utca jelenti az otthont. Ezek az emberek napról napra élnek, és már a legapróbb feléjük…
Idén, az első négy hónapban a cégbíróságok 4378 vállalkozás nevét húzták ki kényszertörléssel a céglistáról, 32 százalékkal kevesebbet, mint 2016 első négy hónapjában (6429). Az…