Glukhovsky megalapozta a hírnevét a Metro-világának megalkotásával. Újszerű volt mind a két kötet, miközben rettenetesen sötétek és oroszosak. Most pedig itt van a Futu.re. Alapjában erről a műről is el lehet mondani, hogy jó írás, de…
Mert ott van az a bizonyos ‘de”. Mégpedig azért, mert ez a kötet egyszerre ad, ugyanakkor el is vesz. Konkrétabban: rengeteg ötletet vet fel a szerző, amiket aztán egészen egyszerűen nem dolgoz ki. Mintha a szöveg még egy szerkesztetlen, nyers változata lenne a végső formának, miközben tudom, érzem, hogy szándékosan írta meg így.
Egy olyan jövőben járunk, ahol századokkal korábban felfedezték a halhatatlanság szérumát. Amerikában csak a leggazdagabbak juthatnak hozzá, Oroszországban csak a politikai elit, Európában viszont alanyi jogon jár a halhatatlanság mindenkinek. Az iszonyatosan túlnépesedett Európában az emberek gigantikus tornyokban élnek, és a halhatatlanságért cserébe le kell mondaniuk arról, hogy gyerekük legyen. A törvény ellen titokban vétkezőket a rendszer elit kommandója keresi – melynek a regény főhőse is a tagja. Ő azonban egy nagy szerelem hatására szembefordul a törvénnyel és a hatalommal, és ezzel fergeteges thriller veszi kezdetét…
A főhös nem egy szeretetre méltó figura, viszont érdekes és kellően kidolgozott. A könyv olykor brutálisan kegyetlen és megosztó. Ugyanakkor szinte biztosra vehető, hogy senkit sem hagy hidegen, aki elolvassa.
Ami azonban nagyon feltűnő, hogy Glukhovsky már meglévő paneleket használt a történetében, mégsem mondanám, hogy plagizált, inkább újraértelmezett. Egy társadalom, ahol nincsenek gyermekek, ahol a halhatatlanság létező dolog. Illetve az örök dilemma, hogy az öröklétben keresendő-e a boldogság kulcsa, vagy sokkal inkább az emberi szívben, az érzelmekben, a szerelemben…
Ami viszont a regény egyértelmű pozitívuma, hogy remek nyelvezettel bír – eltekintve egy-két gyengébbre sikerült dialógustól -, nagyszerűen mutatja be az embert magát, ahogy az egyébként egy orosz llélektől elvárható.
Mindenképpen ajánlott olvasmány azoknak, akik szeretik az 1984-típusú regényeket… bár az említett mű súlyosságát nem éri el, de mindenképpen alkalmas arra, hogy az ember magába forduljon, és elgondolkozzon a világon, ami bizony nem egy szép új világ felé tart.
A kötetért köszönet az Európa Kiadónak.
Dobos Attila
Dmitry Glukhovsky – Futu.re
Kiadó: Európa
Fordította: Földeák Iván
Megjelenés éve: 2014
Terjedelem: 603 oldal
Related Posts
YA. Sci-fi. Gyönyörű borító. Ötletes, eseménydús, lendületes, egyéni. Nagyjából ennyi is elég lenne. Ezt a könyvet egyszerűen mindenkinek el kell olvasnia, aki szereti a jól…
Az idei év első felében két ikonikus divattervezőről jelentetett meg életrajzi kötetet az Európa Könyvkiadó. Yves Saint Laurent-ről Laurence Benaïm írt alapos, a múltszázadtól napjainkig…
Régebbi és korábban meg nem jelent novellákat vegyesen tartalmaz Egressy Zoltán Júlialepke című új könyve. Az elbeszéléskötet június elején jelenik meg az Európa Könyvkiadó gondozásában.
Az Európa Könyvkiadó gondozásában június elején jelenik meg a Budapest Katalógus projektből született könyv. A kötet színes portréfotókkal és a hozzájuk tartozó magyar és angol…