Jennifer Clement Elveszett lányok országa

Megjelent Jennifer Clement Elveszett lányok országa című könyve

„Az Elveszett lányok országa olyan dolgokra ad szavakat, amikre korábban nem léteztek szavaink” New York Times
„Az imák, az ismétlések, a varázsigék, az izgalmas, abszurd fordulatok és az amerikai szenny gyönyörű keveréke” The Guardian
„Ez a regény az őszinteség és a szeretet dicsőséges lázálma” Patrick Somerville, a This Bright River szerzője
„Az Elveszett lányok országa alapjaiban változtathatja meg kontinensünk nőinek életét” Elena Poniatowska, a Cervantes-díj 2014-es győztese

Jennifer Clement több mint tíz évet töltött azzal, hogy az elrabolt mexikói lányokról szóló történeteket hallgatott és olvasott. Bérgyilkosokkal, drogkereskedőkkel, önmagukat ártatlannak valló nőkkel és híres bűnözőkkel beszélgetett. Lehengerlő regényében a szépirodalom erejével mutatja meg, hogy a drogbárók uralta vadonban is létezik barátság, van szolidaritás, és hogy az emberi szeretet feltárhatja a remény útjait.

Mexikóban évente 600–800 ezer embert adnak el az országhatáron túlra. Az országon belül elrabolt és eladott vagy a nemzetközi határon túlra csempészett nők a szex- és drogkereskedelem vagy a modern rabszolgaság más formáinak esnek áldozatul. Hogy ezt elkerüljék, az anyák fiúnak nevelik és föld alatti üregekben rejtegetik a leányaikat. Róluk szól Jennifer Clement tragikusan gyönyörű regénye.

„Mexikóban a maximum, amit elérhetsz, hogy csúnya lány vagy” – állapítja meg az Elveszett lányok országának főhőse, Ladydi. A tizenhat éves lány Mexikó déli részén, Guerrero állam dzsungel borította vidékein él. Ott, ahol a mákföldekkel és marihuánaültetvényekkel együtt a lakosságot is gyom-irtóval permetezik a helikopterek, és ahol minden lány „fiúnak születik” – nehogy a drogbárók áldozatává váljon. Ám sem ez, sem az elrejtőzést szolgáló föld alatti üregrendszer nem elég, hogy a lányok elkerüljék sorsukat: legtöbbjük így is a kartellek fogáságában végzi, ahogy Ladydi is.

A lány túléli a túlélhetetlent, és elmeséli, hogyan telt a veszélyes idő a hegyi faluban, hogyan került ártatlanul Mexikóváros legnagyobb női börtönébe, és milyen sorsokat cipelnek az ott élő fiatal nők.

Eltűnt. Soha nem jött vissza. Az az ember tudja, hol a lányom. Valaki küldött egy embert a lányomért. Egyszerűen csak kiment, kiment az utcára, nem is kiáltott…

Jennifer Clement költő és író 1960-ban született, New Yorkban és Párizsban tanult irodalmat. Harmadik regénye, az Elveszett lányok országa hozta meg számára a nemzetközi ismertséget. A könyv irodalmi és humanitárius díjakat is elnyert. Clement Mexikóvárosban él, 2009 és 2012 között a mexikói PEN elnöke volt.

„A nevem Ladydi Garcia Martínez, barna a bőröm, barna a szemem, és barna gyapjas hajam van, pont úgy nézek ki, mint bármelyik ismerősöm. Gyerekkoromban anyám fiúnak öltöztetett, és Boy-nak is nevezett.

Ha lány lennék, elrabolnának. Elég, ha a drogkereskedők meghallják, hogy van valahol egy csinos lány, már száguldanának is fel a földjeinkre egy fekete Cadillac Escalade-ban, és vinnék a lányt.

Soha senki nem jött vissza. Egyetlen lány sem, csak Paula. Ő egy évvel az után, hogy elvitték, vissza-jött. Egyetlen szót sem szólt arról, mi történt vele. Csak annyit hallottunk, hogy az anyja üvegből eteti, az ölébe ültette, és cumisüvegből etette. Hét fülbevalója volt, egymás után kapaszkodtak a bal füle peremén, kék-sárga-zöld kövek egyenes vonalban, és a csuklóján egy kígyózó tetoválás ezzel a felirattal: Kannibál Babája.

Láttad? Láttad Paula tetoválását? −kérdezte anyám. Ugye tudod, mit jelent?

Nem, nem tudtam, mit jelent. Akkor még nem.”

Related Posts

Könyvajánló: Elveszett lányok országa

Könyvajánló: Elveszett lányok országa Megdöbbentő, és nem mindennapi könyv. A borító kicsit megtévesztő, ugyanis a könyv nem romantikus-szerelmes, hanem nagyon is komoly témát érint. „Mexikóban…

Könyvajánló: Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

Khaled Hosseini második regényében megdöbbentő képet fest a tálib uralom alatt sínylődő Afganisztánról, miközben páratlan érzékenységgel ábrázolja a női sorsokat. A Papírsárkányok című világhírű könyv…

Könyvajánló: Mark Helprin: Téli mese

Nagyon különös könyv ez, kérem szépen. New York egy lüktető, szinte lélegző város, olykor mintha elevenebb lenne a szereplőknél. Nagyon különös könyv ez, mert légies,…

Emma Donoghue: Hívnak a csillagok

Emma Donoghue már A szoba című, nagy sikerű könyvével is bizonyította, hogy nem fél kemény témákhoz nyúlni, olyan történeteket bemutatni, melyek a nők küzdelmeit mutatják…