Könyvelőzetes: Csáki Judit: Alföldi színháza

Nem volt még ennyire sikeres és tartalmas öt esztendeje a Nemzeti Színháznak. Csupa remek elő-adást láttunk? Hát nem. Csak rendkívüli színészek játszottak? Dehogy. Botrányos volt? Nagyon is.  Megmozgatta a közéletet? Kifejezetten. Új közönséget teremtett? Igen. Milyen igazgató volt Alföldi? Hogyan változott az extravagáns celeb megfontolt, érett vezetővé? Mit gondol önmagáról és az elmúlt öt évről?

Csaki_Judit_Alfoldi_szinhaza_-_Ot_nemzeti_ev_

Ebben a könyvben nemcsak ő, hanem a színésztársak, rendezők, írók és kritikusok is színt vallanak. Az adattárból pedig kiderül az is, mit és mennyiért állítottak színpadra, hány ember örült vagy bosz-szankodott a Nemzeti nézőterén.
Csáki Judit írja, Alföldi Róbert kommentálja.

A kötet megszólalói még soha ki nem mondott érzéseket és eltitkolt emlékeket osztanak meg az olvasókkal. A kendőzetlenül őszinte vallomások mentén első ízben nyerhetünk bepillantást a színfalak mögé.

„És akkor eljött a harmadik évad, a kellős közép, illetve a csúcspont, egy évadnyi hosszú pont.
Ami a bemutatólista egyoldalúságát illeti: a nyolcból hat magyar darab, a hatból négy ősbemutató, egy a közelmúlt szülötte, egy pedig a nemzeti drámakincs egyik pillére…
Szeretem, hogy a magyar évadra – mi így neveztük a színházban – mondod azt, hogy ez volt a csúcs. Hát kell ennél több egy Nemzeti Színház életében? Vagyis pontosítsunk: egy Nemzeti Színház öt évében?… Nem voltak ezek könnyű darabok, magyar kortárs darabok voltak, és nehezek. És nem elevickéltek a ciklus végéig, hanem sikeresek voltak. Mert addigra lett valódi közönségünk; nézők, akik tudták, hogy fontos problémákat vetünk fel, és lehet ugyan, hogy elsőre valami nehezen érthető vagy furcsa, de már volt akkora hitelünk, hogy a néző velünk dolgozott azon, hogy megtalálja a kulcsot. Ez az igazi eredménye az elmúlt öt évnek – és ez a színház lényege.”

Csáki Judit színikritikus, egyetemi oktató. 2013. július 1-jéig a Kaposvári Egyetem Színházi Tan-székét vezette. A Magyar Narancs színikritikusa, a Revizor kritikai portál főszerkesztője. Évekig portrébeszélgetéseket vezetett az Alexandra Könyvpalotában színészekkel és rendezőkkel, jelen-leg a Bálint Házban készít interjúkat.

Alföldi Róbert színész, rendező. 2006–2008-ig a Bárka Színház, 2008. július 1-jétől 2013. július 1-jéig a Nemzeti Színház igazgatója. Több alkalommal rendezett külföldön (operát és prózát), rendezései nemzetközi és hazai fesztiválokon is díjat nyertek. Televíziós műsorokban szerepelt, jelenleg az X-Faktor egyik mentora.

Kapcsolódó tartalom

Könyvajánló – Anders de la Motte – Måns Nilsson: A halál színre lép

De la Motte könyveit szeretem, a szerzőtársat eddig nem ismertem. Most sem tudom, mennyire van benne a keze az elkészült regényben… Csak egy sanda gyanúm…

Könyvajánló – Nicolas d’Estienne d’Orves: Eiffel

Most kicsit bánom, hogy nem szoktam toplistát írni az általam olvasott könyvekről, ez a karcsú kis kötet a gyönyörű borítójával ugyanis odaköltözött volna a dobogóra.…

Könyvajánló – Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén (Halál-Hírek 0.)

Paradox, de a legjobban azt sajnáltam, hogy nem olvashattam el egy ültő helyemben ezt a könyvet, pedig szerettem volna. És hogy ez miért is paradox?…

Könyvajánló – Mészáros Dorka: Mimézis

Valamivel több mint egy évvel ezelőtt írtam Mészáros Dorka előző könyvéről recenziót, amit azzal fejeztem be, hogy várom, hogy olvashassak tőle. Most teljesült ez a…