Különben magyar költő vagyok – Radnóti Miklós levelezése

Vajon miért szeretjük így nagy költőink levelezéseit? Talán mert sosem érthettük annak idején teljesen a verseket, belegondoltuk a távolságot, a nagy szerelmeket, az érzéseket.
Manapság több olyan átfogó mű is megjelent, amely  költők, irodalmárok legbensőbb érzéseit tárja fel levelezéseik útján. Mindegyik hatalmas sikert aratott az irodalmat szeretők körében. Most a Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni Napló és a Radnóti házaspár közös életét bemutató fényképalbum után Radnóti Miklós leveleibe pillanthatunk be.


A könyv 567 háborút túlélt levelet tár fel, egészen 1944-ig, a munkaszolgálatig tarthatunk a költővel.
Néha meglehetősen nehéz az olvasónak, hiszen a költő keresztneveket használ, visszautal, in medias res ír, de a szerkesztő segítségével elboldogul az olvasó Radnóti mindennapjaival, a kiadókkal való kapcsolatával, barátokkal való levelezéssel, megérti a szálakat, kibontakozik egy élet.
A szerkesztő nem kommentál, nem ítél, nem elemez, meghagyva ezt az olvasónak. talán ez a legnagyobb varázsa ennek a kötetnek is. Hiszen ha szeretjük egy költő életművét, nincs annál kedvesebb kihívás, mint hogy levelezése mentén jussunk el élete olyan eseményeihez, amiket nem ismertünk. és onnan gondolhassuk tovább.

A kamaszkori évődések és a munkaszolgálat levelei közötti kontraszt a legmegrázóbb alapvetése a gyűjteménynek talán.

Gyarmati Fanni óta ismerni akarjuk nem csak a költőt, hanem az embert is. Annak ellenére sikerül ez, hogy a levelezés legnagyobb része sajnos elveszett a II. Világháborúban. Ettől, és nyilván értékétől ezek a megmaradt hagyaték-darabok olyan értékessé váltak, hogy leveleket, könyveket, melyeket a költő dedikált, emlékeket sok millió forintért árvereztek el az utóbbi időben. Nyilván közgyűjtemények is rendelkeznek velük és magánszemélyek is, összegyűjtésük hatalmas kukatómunkát igényelt. A könyvet Bíró-Balogh Tamás irodalomtörténész állította össze, aki 15 éve gyűjti a Radnóti Miklós által hátrahagyott dokumentumokat az utókor irodalom szerető közönsége számára.

A kötetért köszönet a Jaffa Kiadónak.

Kiadó: Jaffa Kiadó
Megjelenés: 2017. november 21.
Méret: 165 mm x 30 mm x 235 mm
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9786155715853

Kapcsolódó tartalom

Könyvajánló – Anders de la Motte – Måns Nilsson: A halál színre lép

De la Motte könyveit szeretem, a szerzőtársat eddig nem ismertem. Most sem tudom, mennyire van benne a keze az elkészült regényben… Csak egy sanda gyanúm…

Könyvajánló – Nicolas d’Estienne d’Orves: Eiffel

Most kicsit bánom, hogy nem szoktam toplistát írni az általam olvasott könyvekről, ez a karcsú kis kötet a gyönyörű borítójával ugyanis odaköltözött volna a dobogóra.…

Könyvajánló – Adam Silvera: Az első, aki meghal a végén (Halál-Hírek 0.)

Paradox, de a legjobban azt sajnáltam, hogy nem olvashattam el egy ültő helyemben ezt a könyvet, pedig szerettem volna. És hogy ez miért is paradox?…

Könyvajánló – Mészáros Dorka: Mimézis

Valamivel több mint egy évvel ezelőtt írtam Mészáros Dorka előző könyvéről recenziót, amit azzal fejeztem be, hogy várom, hogy olvashassak tőle. Most teljesült ez a…