Soha nem porosodó könyvek

A Magyar Nemzeti Múzeum ismét különlegeset alkotott. Az olvasó embernek nem kell IBook, nem olvas regényt az interneten, mert maga a könyv illata, a lapok simasága, a kedvenc az éjjeliszekrény mellett és a polcokon, és a régi, bőrbe kötött történelem érzete kell neki, a varázs, amit semmi más nem adhat, csak a könyv.

Nemzeti Múzeum - Nem porosodó könyvek
Antonio Velascez Cancez – cultura enciklopedia

A Pulszky-estek 1. programsorozatán a Magyar Nemzeti Múzeumban regénybe zárt történelem címmel izgalmas múltunk megörökítőiként értelmeznek közismert és elfeledett 19–20. századi magyar regényeket, amely során a történelem és a történeti korok megélőinek mindennapjai elevenednek meg. A (Nem) mindennapi historizálás című nyitóeseményen szeptember 19-én 18 órakor Mikszáth Kálmán Új Zrínyiász című regényéről az est háziasszonya, Fábri Anna, a 19–20. század jeles művelődéstörténész-kutatója beszélget meghívott történészvendégével, Várkonyi Gáborral.
Közreműködik Szabó András előadóművész.

Fábri Anna további (nem) mindennapi beszélgető-estjeinek programja:

október 17. 18 óra
Városi élet a századelőn (Márai Sándor: Egy polgár vallomásai I.)
Fábri Anna beszélgetőtársa Fónagy Zoltán történész

november 10. 18 óra
Fábri Anna sétája László Ferenccel Pesten és Budán az 1920-as, 1930-as években
(Kosztolányi Dezső-, Móricz Zsigmond-, Márai Sándor-regények alapján)

december 12. 18 óra
„Vendéglő(k) a Régi Világhoz” (Vendégek és vendéglátók a Krúdy-regényekben)
Fábri Anna beszélgetőtársa Saly Noémi művelődéstörténész

január 8. 18 óra
Törvényes és törvénytelen üzletek (Jókai-regények alapján)
Fábri Anna beszélgetőtársa Cieger András történész

február 2. 18 óra
Szimbólumokkal átszőtt irányregény: Az új földesúr
Fábri Anna beszélgetőtársa Dobszay Tamás történész

Az esteken közreműködik Szabó András előadóművész.

A program megtalálható a mnm.hu oldalon is.

Októberben indul az Új Pulszky-szalon, a Pulszky-estek 2. programsorozata, amely múltunk eseményeiből főképp azokat gyűjti egybe, amelyek összekapcsolódnak a Magyar Nemzeti Múzeum fordulatos történetével. A sok híres és hírhedt tudósról mesélve a múzeum másik arca is kirajzolódik: a tudományos műhely és gyűjteményi központ mellett ugyanis olyan társaséleti helyszín is volt a 19–20. században, amely igazi meghatározó erő lett a történeti korok politikai és művészeti életében. Az esteket máskor nem látható műtárgyak bemutatása, felolvasások, film- és fényképvetítések, kisebb regényrészletek dramatizált jelenetei és zenei előadások színesítik.

A programok belépőjeggyel látogathatók

Felnőtt egyéni jegyár: 800 Ft
Kedvezményes egyéni jegyár: 500 Ft

Kapcsolat és bővebb információ

Molnár László
Magyar Nemzeti Múzeum
Közművelődési Főosztály
Tel.: 06 1 3277768
Email: molnar.laszlo@hnm.hu

Related Posts

Bartis Attila: A szigeteken

Az idén ötvenéves Bartis Attila eddigi legnagyobb fotókiállítása az elmúlt években készített felvételeit mutatja be, az alkotó második otthonául választott Indonéziában készült sorozatokat állítva a…

Új női hangok

Mit szeretünk olvasni? Hogyan alakulnak a sikerlisták? Mik az új témák? Ugyanaz népszerű a magyar olvasók körében, mint nemzetközi viszonylatban? Mit olvassunk, ha jót akarunk…

Könyvajánló – Berta Zsoltot olvasni….

Berta Zsoltot olvasni otthonos dolog. Berta Zsoltot olvasni meghitt is talán. Otthonos és meghitt, mert nekem is van apám, akinek van egy szőlője, amit addig…

Könyvajánló – Bauer Barbara: Porlik, mint a szikla

Sorsfordító történelmi események, szívekben megőrzött legendák, vérzivataros időkön átmentett hagyományok – egy család több generációjának megindító és elgondolkodtató históriája Bauer Barbara legújabb regényében.