Vámos Miklós 1995 és 2003 között dolgozott televíziós műsorvezetőként. Beszélgetős műsorai kihagyhatatlan programok voltak: Vámos kiválóan kérdezett, vendégi – színészek, írók, zenészek – pedig remek történeteket meséltek. A LEHETETLEN és a RÖGTÖN című tévéműsorok emlékére készült az áprilisban megjelenő kötet.
„Állandóan kérdezgették (-ik) az újságírók, hogyan fér meg bennem a prózaírás és a tévézés. Úgy érzem, bizonyos írói tapasztalataimat hasznosítottam a műsorkészítésben is. Az, hogy a kötet ebben a sorozatban jelenik meg, jelzi, életművem részének tekintem a LEHETETLEN-t és a RÖGTÖN-t” – írja a könyv fülszövegében Vámos Miklós. A kötet nem csak azt tartalmazza, ami a tévében elhangzott: bekerültek olyan történetek is, amelyek a tévéadásból kimaradtak. Vámos a szövegváltozatból kihagyta a saját kérdéseit, hiszen a vendégek válaszait, történeteit tartotta fontosnak, és csak az élőbeszédben elfogadható pongyolaságon igazított egy kicsit.
„Úgy érzem, a LEHETETLEN-ben elhangzott történetekből valamelyest kiderül, hogy miként él(t)ünk mi itt Magyarországon, nagyjából a huszadik század elejétől a végéig. Föl-fölbukkan a történelem, s benne mindig a család. Apák és anyák, nagyszülők és gyerekek, unokák és testvérek kanyargós sorsát követhetjük nyomon, fölfedezhetjük az azonosságokat saját családi legendáriumokkal, s persze az eltéréseket is, irigykedhetünk, örvendezhetünk, álmélkodhatunk. Kibontakozik a század Magyarországának valamiféle szubjektív magántörténelme. Természetesen legtöbb szó azért a művészek, azon belül is a színészek életéről esik, meghívottaim zöme közibük tartozik. Ennek következtében egyfajta színház- és filmtörténet is kikerekedett, alul-, vagy inkább közelnézetből.”
A vasárnap késő este sugárzott LEHETETLEN, amelynek többmilliós nézőtábora volt, Szegvári Kati és Érdi Sándor „nógatására” született. „Tartok egy rövid bevezetőt, utána behívom a vendégem, és ő történeteket mesél magáról. Felelevenítjük a régi, ráérős történetmesélés hagyományait” – ennyi szerepelt csupán Vámos Miklós tervében, a „régi, ráérős történetmesélés” a műsor szlogenjévé vált.
A RÖGTÖN színházi beszélgetéssorozatként indult az IBS – International Buda Stage – színpadán, a Tárogató úton, később lett belőle televízió-műsor. „Havonta egyszer meghívtam színész barátaim közül kettőt, és jeleneteket improvizáltunk. A rögtönzött piciny színdarabok is a helyszínen álltak össze, a közönség szavazataival. Megkérdeztem például, hogy vendégeim – férfi és nő – milyen kapcsolatban legyenek, szerelmesek, házaspár, szeretők, testvérek, barátok, apa-lánya vagy anya-fia. A nézők kézfeltartással döntöttek. Ha – mondjuk – házaspár, akkor most jönnek az anyakönyvvezetőtől, vagy már válnak. Satöbbi. Nagy röhögések közepette alakult ki a drámai helyzet, amelyet azután a színészek munkába vettek” – emlékszik Vámos a RÖGTÖN indulására.
Vámos Miklós LEHETETLEN + RÖGTÖN című kötetét április 21-én 17 órakor mutatja be az Európa Könyvkiadó a XXIV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál Osztovits Levente termében.
Related Posts
Régebbi és korábban meg nem jelent novellákat vegyesen tartalmaz Egressy Zoltán Júlialepke című új könyve. Az elbeszéléskötet június elején jelenik meg az Európa Könyvkiadó gondozásában.
Benyák Zoltán jó fej. Oké, személyesen nem ismerem, de az írása alapján teljesen egyértelmű, hogy igazam van. Nem elég, hogy úgy ír, ahogy csak nagyon…
Új novellákkal és egy drámával egészült ki Háy János Házasságon innen és túl című kötete, amely a tavasszal megjelent Hozott lélek párdarabja. A decemberre várható…
Berta Zsoltot olvasni otthonos dolog. Berta Zsoltot olvasni meghitt is talán. Otthonos és meghitt, mert nekem is van apám, akinek van egy szőlője, amit addig…