Évente 7 millió ember hal meg olyan betegségben világszerte, amely a légszennyezettséggel áll összefüggésben, az ENSZ tájékoztatása szerint. Ez azt jelenti, hogy óránként 800-an, percenként nagyjából 13-an vesztik életüket az emberiség környezetkárosító tevékenységének köszönhetően.
A levegőben található káros anyagok mértékének növekedése napjaink egyik legnagyobb problémájává nőtte ki magát. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) megállapította, hogy minden évben 7 millió (tehát óránként 800, percenként 13) ember életébe kerül, hogy a gazdasági fejlődést a környezet védelme elé rendeljük. Ez a mennyiség háromszorosa annak, amennyien meghalnak maláriában, tuberkolózisban és AIDS-ben együttesen, ugyanezen idő alatt.
Miközben a városokat ellepi a szmog, bolygónk zöld területei is pusztulnak az erdőírtásoknak és az erdőtüzeknek köszönhetően. A trópusi esőerdők területének drasztikus csökkenése a második legnagyobb jelentőséggel bíró tényező a globális klímaváltozást tekintve. 2019-ben 12 millió hektárnyi trópusi esőerdő égett le, amely hat másodpercenként egy focipályányi mennyiséget jelent. Ha minden így folytatódik, 2030-ra már csak az esőerdők 10%-a marad meg, 100 éven belül pedig teljesen el is tűnhetnek a „Föld lélegeztetőgépei”.
„Kipusztítani az esőerdőket a gazdasági növekedésért cserébe olyan, mintha egy Reneszánsz festményt égetnénk el a vacsora megsütéséhez” – mondta Dr. Edward O. Wilson biológus, környezetvédelmi aktivista. Az ügy fontosságát jelzi továbbá olyan híres emberek támogatása is, mint Leonardo DiCaprio, Ellen DeGeneres, a 94 évesen Instagramra regisztráló David Attenborough vagy épp Károly, walesi herceg. Utóbbi úgy vélekedett: az esőerdők bolygónk lélegeztetőgépei, amiket vétek lenne kikapcsolni.
A légszennyezettség és az erdőpusztulás kapcsolata elválaszthatatlan, és ha nem változtatunk gyorsan, saját magunkat fojtjuk meg.
Kapcsolódó tartalom
Az áruházlánc újabb zöld kezdeményezése, hogy 2020 januárjától biológiailag teljesen lebomló és komposztálható tartókban is kínál vásárlóinak dísznövényeket. A környezetbarát cserepek érdemben redukálják a vállalat…
Magyarországra is megérkezett a Honor 4C okostelefon, mely bruttó 53 900 forintos javasolt fogyasztói áron kerül a boltokba. Az elegáns, 5 colos képernyővel rendelkező telefon…
A másodpercek egyre gyorsabban peregnek, ám aki jól szelektál, időt nyer! A szelektív hulladékgyűjtést mobilalkalmazással tanítja a Fővárosi Önkormányzat „házhoz menő” kampánya.
Az alábbi cikk éppen 20 éve, 1993. szeptemberében jelent meg az akkori Interpress Magazinban. Jacek Palkiewicz-cel való személyes barátsága révén, s a mai előzetes bemutatása…