Február 25-én tűzi műsorára a Duna TV Szász Attila és Köbli Norbert új filmjét, az Örök tél című alkotást. A film főszereplője Csányi Sándor, és Gera Marina, de olyan színészeket láthatunk még benne kiemelkedő szerepekben, mint Farkas Franciska, Döbrösi Laura, és Für Anikó.
A filmet a héten mutatták be a sajtó számára, gyakorlatilag az utolsó, vágott változat a napokban készült el, ahogyan azt Szász Attila, a film rendezője a sajtóvetítés előtt elmondta.
Az 1944-ben-ben játszódó filmben egy sváb-magyar faluból elhurcolnak minden nőt „malenkij robot”-ra a Gulagra. Három hét kukoricatörésre készülve indulnak el az asszonyok, és a lányok, végül több ezer kilométerre, az örök tél birodalmába érkeznek meg Szibériába.
Minden őket ért hatás arra utal, hogy túlélni nem lehet. Hogy a gonoszség végtelen, az emberélet nem számít. És ebben a kegyetlen világban talál egymásra Irén,(Gera Marina) aki kislányát, idős szüleit, és a fronton eltűnt férjét hagyta maga mögött,és Rajmund, (Csányi Sándor) akit két fia és felesége vár haza. Kapcsolatuk a túlélés drámája, ahol két ember a túlélésért kapaszkodik össze, és ahol a vonzalom minden más aspektusát a távol lévő szeretteik és hazájuk adják.
A film nem a szavak, hanem a tekintetek, érzelmek, sírás, bánat, keserűség filmje. A színészek alakítása sok esetben gesztusokban, mozdulatokban, pillantásokban teljesedik ki. Remek alakítást láthatunk például a néma lányt játszó Döbrösi Laurától, vagy a céltalanul a sváb asszonyokhoz keveredő cigánylánytól, Farkas Franciskától. A két ifjú színésznő egyébként is kiemelkedő tehetsége a magyar filmgyártás utóbbi alkotásainak.
A történelmi dráma visszaadja a Gulagon bányamunkát végzők borzalmas körülményeit, a hideget, az éhséget, az oroszok kegyetlenkedéseit, és a túlélés hihetetlen és embertelen módszereit. Mindezt a szereplők folyton mocsokkal borított, sötét arca, a gyönyörű, orosz tél fehérségének kontrasztja, valamint a durva hanghatások teszik még drámaibbá. És a négy szabály az életben maradáshoz: ha élni akarsz, ne álmodj, ne emlékezz, ne imádkozz, ne gondolkodj és ne törődj másokkal.
Lehet vitatkozni a film erkölcsi üzenetével, dramaturgiai megoldásaival. De kétségtelen, hogy a Gulagra, a sztálini Szovjetunió egészét behálózó munkatáborrendszerbe 700 ezer embert deportáltak, és 300 ezer ember nem tért haza soha sem. Éppen itt volt az ideje, hogy ezt a következő generációk számára megörökítse a filmipar, hogy ne feledkezhessen meg róla az utókor.
A filmet a Gulag Emlékbizottság támogatta.
Related Posts
A Testről és lélekről március eleje óta rendületlenül látható a mozik műsorán, eddig közel 90 ezer néző váltott rá jegyet. Karácsony előtt a rajongók már…
Várhatóan 2018 februárjában érkezik a a Félvilág és A berni követ alkotópárosa, Szász Attila rendező és Köbli Norbert forgatókönyvíró új filmje, az Örök tél, melyhez…
Október 19-én került a mozikba Mészáros Márta új alkotása. Az első öt napban országosan több mint 13 ezer néző váltott jegyet az Aurora Borealis –…
Nándi (31) „wannabe” zenész, aki hét év sikertelen európai vándorlás után hazatér Magyarországra. Átutazóban van, csak addig tervez maradni, amíg meg nem kapja az új-zélandi…