A korral járó hallásromlást mindig is természetes folyamatnak tartották, ám egyre több tanulmány bizonyítja, hogy ez nem feltétlenül igaz. Úgy tűnik, az egészséges életmód nagyon is fontos szerepet tölthet be a hallás védelmében. Ezt az Antwerpeni Egyetem egy korábbi, nagyszabású tanulmánya is megerősítette.
A kutatók szerint két fontos lépést kell megtenni a hallásmegőrzés érdekében:
abba kell hagyni a dohányzást
meg kell őrizni ideális testsúlyunkat
A dohányzás és a túlsúly egyaránt rontják a vérkeringést, nem hiába tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek fő rizikófaktorai közé. Csakhogy a belső fül is nagyon érzékeny a keringési problémákra. Ha a hallás receptorai, azaz a belső fülben található szőrsejtek nem kapnak elegendő oxigént, és a sejtekben keletkező káros szabad gyökök nem szállítódnak el elég gyorsan, akkor ezek a sejtek elpusztulnak, és a halláskárosodás maradandó lesz. A dohányzás azért jelent extra kockázatot, mert önmagában is fokozza a szabad gyökök képződését.
Ha tehát lemondunk káros szenvedélyünkről, és igyekszünk megtartani egészséges testsúlyunkat, azzal nem csak szívünket védjük, hanem nagymértékben csökkenthetjük az időskori hallásromlás kockázatát is.
Forrás: www.mindenamihallas.hu
Related Posts
Ha valaki közel áll hozzánk, akinek a hallásánál problémákat észleltünk, kedves dolog az illetőt elkísérni egy vizsgálatra. Jobb, ha két ember van jelen, különösen akkor,…
„A szem a lélek tükre” – mondják, azonban kevésbé köztudott, hogy fülünk nagysága és formája is sokat elárulhat jellemünkről. Évezredek óta a fiziognómia, vagyis az…
Egyre gyakrabban látni az iskolákban – nem hazánkban (a szerk.) – fültokot viselő gyermekeket. Nem olyan fülhallgatóra gondolunk, amellyel zenét hallgatnak, hanem speciális hallásvédő eszközre.…
Ha erős sikolyt vagy sikítást hallunk, szinte mindannyiunknak az az első reakciónk, hogy befogjuk a fülünket, de még ezzel együtt is előfordul, hogy szinte az…