Gál Józseffel, a többszörös földkerülő tengeri vitorlázóval a Kékszalag rajtjánál futottunk össze, a Klára motoros fedélzetén, amelyről alkalmunk volt együtt végignézni a 41. Kékszalag T-Mobile Nagydíj és Fesztivál első 3 óráját, a mezőny elejének versenyét a kenesei bójához, ahol a leggyorsabb hajó kicsit több, mint 1 óra múlva már meg is fordult és elindulta Balaton nyugati vége, Keszthely felé. Amíg visszafelé tartottunk Füred felé alkalmunk volt egy kicsit elbeszélgetni a vitorlázásról, a versenyzésről, a Balatonról.
EM: Hogy érzed magad a Balatonon?
GJ: A Balaton mindíg a szívem csücske volt és marad. Itt töltöttem gyerekkorom összes nyarát Szüleim vízparti nyaralójában. Reggel korán már ott ültem horgászbotommal a parton, nem lehetett kiszedni a tóból, a vízpart kínálta összes játékre mindig kevés volt a nap. Ezek az emlékek mindig előjönnek, ahányszor csak meglátom a Balatont.
EM: Egy motorossal mentünk ki megnézni a rajtot. Nem szokatlan motoros hajóval a vízen lenni?
GJ: Valóban, elsősorben a vitorlázás az, ami kitöltötte az elmúlt évtizedeimet. A motoros hajó – főleg, ha klasszikus balatoni utasszállítóról van szó – egy cseppet sem zavar. Ha pedig a Kékszalag rajtját láthatom róla, kifejezetten élvezem.
EM: Hogy tetszik az idei verseny, pontosabban a rajt és az első 3 óra?
GJ: Fantasztikus, hogy több mint 600 hajó rajtol el egyszerre! Igazi seregszemléjévé vált a tónak a Kékszalag! Kell az ilyen nagy esemény, használ a sportnak általában, és fontos a vitorlás sport szempontjából. Erőket mozgósít, amik aztán számos területen hatnak, mint a versenyosztályok, utánpótlás, pénzügyi támogatások kérdése, hogy csak néhányat említsek.
EM: Indultál-e valamikor a Kékszalagon?
GJ: Igen részt vettem néhány Kékszalagon örömvitorlázás kategóriában, lényegében esélytelen hajókon, legénység szerepkörben. Minden esetben élveztem.
EM: Mire kell odafigyelni egy ilyen versenyen?
GJ: Mint a versenyeken, mindenre oda kell figyelni. A Kékszalagon azért ketté lehet választani a mezőnyt. Vannak akik voltaképpen azzal a céllal indulnak el, hogy teljesítsék a távot. Nincsenek igazi verseny céljaik, nem akarnak valamely osztályban jól szerepelni. Számukra is fontos kell legyen, hogy a szabályok ismeretével rendelkezzenek, és annak megfelelően sportszerűen versenyezzenek. Mindenek előtt betartva a biztonsági követelményeket, mert ne felejtsük el, hogy a vitorlázás bizonyos szempontból egyáltalán nem játék! Aztán vannak akik versenyeznek, vagy a győzelemért, helyezésekért, vagy valamely csoportban való jó szereplésért indulnak. Ott végig koncentrálni kell, gyorsnak gyakorlottnak kell lenni, kijön a csapatok összeszokottsága, vagyis a versenyzés összes eleme szerepet kap.
EM: Mi a különbség egy balatoni verseny és egy tengeri verseny, illetve egy földkerülés között?
GJ: Ez attól függ, hogy a tengeren milyen pályát tűznek ki. Ha bójákat kell kerülgetni, akkor a különbség nem sok, mindössze a hajó felszereltségében, és időnként a hullámzásban ki is merül. Amennyiben hosszabb távon versenyeznek a hajók, akkor felszínre jönnek a különbségek, vagyis a navigáció, a tenger ismerete (szelek, áramlatok) a hajózás szabályai is szerepet kapnak. Egy földkerülés egészen más világ. Bele sem kezdek a különbségekbe…
EM: Kit vársz elsőnek, van-e titkos favoritod?
GJ: Győzzön a legjobb, leggyorsabb! Magam Soponyai Gézának azért drukkolok, mert saját maga építette hajóival küzd és mindig az élmezőnyben vitorlázik. Ezért kétszeres elismerés illeti!
GJ: Idő közben megtudtuk az eredményt. Fantasztikus Farki kilencedik győzelme, amihez gratulálok, ugyancsak a helyezetteknek. Elismerés illeti a verseny rendezőségét, a Magyar Vitorlás Szövetséget.
A rekordszámú 612 indulóból 556 hajó teljesítette szabályosan a Kékszalag 150 km-es távját. Vasárnap 9 órakor zárult a célvonal, lezajlottak az óvások. Újabb reklamáció nem érkezett, így az eredménylista véglegesnek tekinthető. Eszerint az abszolút győztes, a Litkey Farkas vezette BROKERNET UNIQA (Lisa) nevű hajó futott be 12 óra 13 perc 46 mp alatt.
Jó szelet!
További információ a befutókról, indulókról: www.kekszalag.hu
Kapcsolódó linkek:
– www.equator.hu – Gál József honlapja
– www.hunsail.hu – a Vitorlás Szövetség honlapja
Lukáts Attila
Fotó: Steiner Gábor
Related Posts
Július 2-án vitorlát bontanak Balatonfüreden a 42. Kékszalag T-Mobile Nagydíj és Fesztivál résztvevői, hogy megküzdjenek egymással és jó széllel szerencsésen célba érjenek – jelentették be…
A fesztivál még méltó követője idősebb – Volt, Sziget, Félsziget – testvéreinek, sőt már élete első évében fergeteges sikert aratott, nem hagyva kétséget egyetlen igazi…
Három magyar kötődésű film is fut majd április 5-13. között az idei, 20. jubileumi Titanic Filmfesztivál versenyszekciójában. A holland Ricky Rijneke elsőfilmes CSENDESEK-jének főszereplői Tóth…
A 2013. április 5-13. között zajló, idén 20 éves Titanic Nemzetközi Filmfesztiválon az ír filmek mellett a legfrissebb cseh alkotások is kiemelt hangsúlyt kapnak. A…