Divatikonok az Európa Könyvkiadónál

Az idei év első felében két ikonikus divattervezőről jelentetett meg életrajzi kötetet az Európa Könyvkiadó. Yves Saint Laurent-ről Laurence Benaïm írt alapos, a múltszázadtól napjainkig a divattörténetet is felölelő életrajzot, Vivienne Westwood pedig Ian Kellynek mesélt az életéről – ebben a könyvben először – őszintén és részletesen.


Laurence Benaïm: Yves Saint Laurent
A XX. század legnagyobb divattervezőjének élete
Ez a könyv – a divattervező első életrajza – annak az érzékeny fiúnak a története, akit, erejét és törékenységét megidézve, Misima Jukio „kötélidegzetű gyermeknek” nevezett, és aki tizenhárom évesen arról álmodott: Egy napon meghódítom Párizst, és fénylő betűkkel áll majd a nevem a Champs-Élysées-n!
Hogyan fér meg egy emberben a 21 évesen Christian Dior helyére lépő, sötét öltönyös fiatalember és a Sept 1971-ben meztelenül pózoló világfija? A depressziós férfi, a vörös-arany dicsőség foglya és az ördögi provokátor, aki hatalmas botrányt kavar az Opiummal? Az YSL-birodalom felépítője és a Babylone utcai remete? A sivatagról, szabadságról álmodó örök gyerek és a fehér köpenyes maximalista, aki azért alkotott, hogy természetükből fakadóan eltűnő ruháknak adjon életet?
Laurence Benaïm műve nem csupán YSL, az utolsó klasszikus életrajza és a divat története a múlt század közepétől napjainkig, hanem tisztelgés a szakma előtt, melyben az életművészet utolsó lángjai ragyognak.
„Egy kis csillagpor, egy kis holdpor, egy kis szerelempor, és kész a varázslat.”
Laurence Benaïm Yves Saint Laurent című életrajzi kötete Balla Katalin fordításában jelent meg az Európa Könyvkiadó gondozásában.

Vivienne Westwood – Ian Kelly: Vivienne Westwood
Vivienne Westwood a legnagyobb élő divattervezőnő, és ő a legformabontóbb is. A punk nagyasszonya, a szenvedélyes környezetvédő, a boldog nagymama: ebben a könyvben először beszél az életéről őszintén és részletesen. Ian Kelly megkereste a barátokat, üzlettársakat, rokonokat, és őket is kifaggatta. Az eredmény egy végtelenül izgalmas életrajz egy olyan nőről, aki soha nem foglalkozott mások véleményével, csak az álmait követte.
Vivienne Swire szegény, de boldog gyermekkor után férjhez ment Derek Westwoodhoz, és fiút szült neki. A házasság nem sokkal később felbomlott, Vivienne megtartotta férje nevét, hazaköltözött a szüleihez, és tanítóképző főiskolára ment. Alsós tanító néni volt, amikor találkozott Malcolm McLarennel, öccse osztálytársával, aki fiatalabb volt nála. Évtizedekig tartó kapcsolatukból még egy fiú született – és egy bolt a Kings Road végén. A boltot hívták Too Fast To Live Too Young To Die-nak, Let It Rock-nak, Sex-nek, Seditionaries-nek, és manapság Worlds End-nek. Egyvalami volt állandó: a ruhákat, amiket árultak benne, Vivienne tervezte.
A fiatalasszonyból, aki saját tervezésű ékszereket árult piacokon, és minden ruháját maga varrta, védjegy lett. Általa tervezett ruhában jár az angol királyi család és Hollywood krémje. A Távol-Keleten császárnénak kijáró imádattal veszik körül. Párizsban, a divathéten, az ő új kollekcióját várják a legizgatottabban.
Bőséges képanyaggal, sokkoló őszinteséggel, olthatatlan lelkesedéssel mutatja be a könyv az elmúlt évtizedek gyűlölt és imádott ikonját.
„A divat olyan, mint a kötéltánc. Meg kell kockáztatnod, hogy a nevetségesség mélységeibe zuhansz, de ha fent tudsz maradni, győzedelmeskedsz.” (Vivienne Westwood)
Vivienne Westwood és Ian Kelly Vivienne Westwood című életrajzi kötete Horváth M. Zsanett fordításában jelent meg az Európa Könyvkiadó gondozásában.

Related Posts

Könyvajánló – Egressy Zoltán: Júlialepke

Régebbi és korábban meg nem jelent novellákat vegyesen tartalmaz Egressy Zoltán Júlialepke című új könyve. Az elbeszéléskötet június elején jelenik meg az Európa Könyvkiadó gondozásában.

Könyvajánló – Szöllősi Mátyás: Budapest Katalógus

Az Európa Könyvkiadó gondozásában június elején jelenik meg a Budapest Katalógus projektből született könyv. A kötet színes portréfotókkal és a hozzájuk tartozó magyar és angol…

Könyvajánló – Vámos Miklós: LEHETETLEN + RÖGTÖN

Vámos Miklós 1995 és 2003 között dolgozott televíziós műsorvezetőként. Beszélgetős műsorai kihagyhatatlan programok voltak: Vámos kiválóan kérdezett, vendégi – színészek, írók, zenészek – pedig remek…

Az irodalmi Nobel-díjas Bob Dylan

2016-ban nagy port kavart a Svéd Királyi Tudományos Akadémia döntése, amivel Bob Dylannek ítélték az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint a zenész újszerű költői megoldásokkal…