Könyvajánló: Lisa Genova:Megmaradt Alice-nek

Alice Howland nyelvész professzor egy háromgyerekes családanya, aki egyetemen tanít, emellett konferenciákra jár, előadásokat tart és különböző kutatásokat végez – ő a főhőse ennek a regénynek.

6072_b1

Alice egy szeptemberi napon eltéved abban a városban, ahol hosszú-hosszú évek óta lakik és dolgozik. Ezt követően azt veszi észre, hogy elfelejt dolgokat, nem jutnak eszébe bizonyos szavak, ám ő ezt a változó korral járó tünetek közé sorolja, főleg miután utánajár a dolognak, és megbizonyosodik arról, hogy valóban lehetnek ilyen ‘mellékhatásai’ ennek az időszaknak.
Néhány hét múlva azonban már a munkáját is negatívan befolyásolják a memóriazavarok. Nem tud kellően koncentrálni egy-egy problémára, az óráin sem tud olyan magas szinten teljesíteni, mint korábban, s ezek együttesen ráébresztik arra, hogy itt bizony egy komoly problémával kell szembenéznie.
Szakember segítségét kéri, aki egy alapos kivizsgálás és hosszas beszélgetés, valamint tesztek elvégzése után arra a következtetésre jut, hogy Alice korai Alzheimer-kór tüneteit mutatja. A nő ezt eleinte képtelen elhinni, mivel – mint ahogy az a köztudatban is él – ez a betegség leginkább a hetven év feletti korosztályt érinti. Azonban a hetek múltával el kell fogadnia a megmásíthatatlan tényt, miszerint valóban a fent említett kór támadta meg az elméjét.
Sajnos az Alzheimer nem visszafordítható, és főleg nem gyógyítható betegség, ráadásul örökölhető/örökíthető. Alice gyermekei szeme előtt is ott lebeg a kegyetlen kór sötét árnya, ezért el kell dönteniük, hogy kivizsgáltatják-e magukat, hogy megtudják, hogy maguk is hordozzák-e a betegségért felelős géneket, vagy inkább nem szeretnék tudni a választ, és bíznak abban, hogy ők a szerencsések közé tartoznak, akiket nem fenyeget az Alzheimer…
A szerző nagyon érthetően és olvasmányosan írja le, hogy miként pusztítja az elmét ez a kegyetlen kór. Mi, olvasók pedig tanúi lehetünk annak, hogy ez a szellemi leépülés milyen komoly kihívások elé állítja Alice-t, aki számára a tanítás szinte létszükséglet volt, ezután pedig a leghétköznapibb feladatok is komoly gondot okoznak neki. Emellett azt is kitűnően ábrázolja Lisa Genova, hogy a családra milyen plusz terhek rakódnak. Mert ők azok, akik látják a leépülést, a memória, a koordinációs készségek pusztulását a feleségnél, az anyánál, miközben mindent megtesznek azért, hogy Alice a lehetőségekhez képest normális életet élhessen.
Ez a mű tehát egy sors, azon keresztül pedig egy család drámája, de magában hordozza az emberi nagyságot, ugyanakkor az esendőséget is.
Aki kíváncsi egy jól megírt, komoly könyvre és érdekli az Alzheimer-kór hiteles leírása, nyugodtan vágjon bele a Megmaradt Alice-nek című regénybe.
Dobos Attila

Kiadó: Könyvmolyképző
Fordította: Neset Adrienn
Megjelenés éve: 2012
Terjedelem: 326 oldal

Related Posts

Könyvajánló – Rangos Katalin: A képzett beteg Orvosokkal beszélgetek

„Ha kicsit is fontosak vagyunk magunknak (én például nagyon!), kell, hogy tudjunk az ebben a kötetben taglalt betegségekről. S ha ráadásul Rangos Kati kérdezi a…

Könyvajánló – Georg Klein: Haza helyett

Georg Klein (1925), magyar származású sejtbiológus, immunológus, onkológus, esszéíró, feleségével Eva Klein rákkutató biológussal 1947 óta Svédországban él. A daganatképződés sejtszintű folyamatainak, a rákos megbetegedések…

Könyvajánló: dr. Ian Gawler: Legyőzheted a rákot – Az új életforma

Egyesek kizárólag korunk civilizációs betegségének tartják, mások szerint mindig is jelen volt az emberiség történelmében. Manapság évente több millió embernél diagnosztizálnak rákos megbetegedést, számukra és…

Ian Gawler: Legyőzheted a rákot – Az új életforma

Egyesek kizárólag korunk civilizációs betegségének tartják, mások szerint mindig is jelen volt az emberiség történelmében. Manapság évente több millió embernél diagnosztizálnak rákos megbetegedést, számukra és…