Az Európa Könyvkiadó gondozásában június elején jelenik meg a Budapest Katalógus projektből született könyv. A kötet színes portréfotókkal és a hozzájuk tartozó magyar és angol nyelvű rövid történetekkel kísérli meg bemutatni Budapest és a benne élő emberek sokszínűségét.
A Budapest Katalógus 2013. november 17-én, Pest, Buda és Óbuda egyesülésének 140. évfordulóján indult útjára a Humans of New York blogtól inspiráltan. „Arcok, emberek, történetek. Életek, pillanatok, álmok, vágyak, olykor tragédiák. Budapest pont olyan színes, mint a lakói és a vendégei – az emberek, akik visszatérnek a helyekre, ahol már annyiszor jártak, és amiket az emlékezetükbe véstek. Tégy így te is: meséld el, mit szeretsz a városban, mi a te helyed és a történeted!” – olvasható a Katalógus közösségi oldalán. A projekt elsődleges célja, hogy portréfotókon, illetve a hozzájuk tartozó rövid interjúkon-történeteken keresztül megmutassa, milyen sokszínű, izgalmas hely is Budapest, és a legkülönfélébb arcokat megszólítva rajzoljon ki egy összetett, meghatározó képet, amelyben nemcsak a személyes vallomásoknak, hanem a helyszínekhez köthető apró sztoriknak, épületek történetének, vagy akár egy fontosnak tartott ügy céljának, sorsának is helye van. Az elmúlt bő három év több mint hatszáz portréjából válogatva állt össze ez a százötven arcot bemutató, kétnyelvű kötet.
„Íróként és fotósként is elsősorban az ember érdekel. Az ember a környezetében, abban a térben, ahol él, ahol a helye van. És az évek során egyre inkább érdekelni kezdett, kik is élnek itt Budapesten, milyen dolgok foglalkoztatják őket: az egyes ember hogyan boldogul egy közel kétmilliós városban. Milyen örömök érik, miféle problémákkal néz szembe, és hogyan gondolkodik olyan kérdésekről, melyek adott esetben engem is foglalkoztatnak. Miként látja a környezetét és önmagát. Évekig naponta jártam végig ugyanazokat az útvonalakat, láttam ugyanazokat az arcokat, és zavarni kezdett, hogy nem tudok róluk gyakorlatilag semmit, holott éreztem, hogy elképesztő dolgokról mesélhetnének” – írja a kötet előszavában Szöllősi Mátyás, a Budapest Katalógus ötletgazdája és szerkesztője.
A kötetről Saly Noémi és Szöllősi Mátyás június 9-én, 18 órától beszélget a Szimpla Kertben. Az esemény részletei: https://www.facebook.com/events/437492889949319/
A Margó Irodalmi Fesztiválon június 11-én, 15 órától a kötettel kapcsolatos vetítésre és felolvasásra várják az érdeklődőket a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében. Az esemény részletei: https://www.facebook.com/events/455816584755705/
Szöllősi Mátyás a 88. Ünnepi Könyvhéten június 11-én, 17 órától dedikál az Európa Könyvkiadó pavilonjánál.
„El lehet menni nagyon sok helyre, de amikor autóval, hajóval vagy repülővel visszaérkezel, és meglátod a fényeket, a hidakat, a Dunát, az épületeket, akkor azért rádöbbensz, hogy ez a világon a legjobb hely.” (Iván | Rumbach Sebestyén utca)
Szöllősi Mátyás (1984, Budapest) Örkény István-ösztöndíjas szerző, a Budapest Katalógus szerkesztője. Íróként mindhárom műnemben alkot, és fotóriporterként is dolgozik. Az Európa Könyvkiadó gondozásában 2016-ban jelent meg első prózakötete, a Váltóáram.
A kötet megjelenését a Nemzeti Kulturális Alap és a Szimpla Kert támogatta.
Related Posts
Az idei év első felében két ikonikus divattervezőről jelentetett meg életrajzi kötetet az Európa Könyvkiadó. Yves Saint Laurent-ről Laurence Benaïm írt alapos, a múltszázadtól napjainkig…
Régebbi és korábban meg nem jelent novellákat vegyesen tartalmaz Egressy Zoltán Júlialepke című új könyve. Az elbeszéléskötet június elején jelenik meg az Európa Könyvkiadó gondozásában.
Vámos Miklós 1995 és 2003 között dolgozott televíziós műsorvezetőként. Beszélgetős műsorai kihagyhatatlan programok voltak: Vámos kiválóan kérdezett, vendégi – színészek, írók, zenészek – pedig remek…
2016-ban nagy port kavart a Svéd Királyi Tudományos Akadémia döntése, amivel Bob Dylannek ítélték az irodalmi Nobel-díjat. Az indoklás szerint a zenész újszerű költői megoldásokkal…