Könyvajánló: Potozky László – Éles

 

Első ránézésre kortárs verseskötet, kezdő fejezeteit tekintve szoftpornó, egy egész éjszakát átolvasva viszont durva társadalomkritika.
A Móricz-ösztöndíjas író 236 oldalnyi kelet-közép-európai társadalmi korrajzzal rukkolt elő nemrégiben. Ha azt várnánk, majd minden bizonnyal lesz csattanó, és mindenki meghal a végén, és hű meg ha, akkor rossz helyen keresgélünk, viszont ha szükségünk van valamire, amit úgy teszünk le, hogy aha, tényleg, aktuális, elgondolkodtató, na meg persze rendkívül szemérmetlen, akkor minden habozás nélkül lássunk neki az olvasásnak.
Női szemmel picit mindig furcsa egy meglehetősen férfiközpontú művet boncolgatni, elemezni, töprengeni azon, vajon tényleg tudnak ekkora parasztok is lenni, és tényleg így viselkednek társaságban, és tényleg ennyire képes kifordulni magából egy látszólag igen jó modorú férfi. Anonim elbeszélőnk egy egyetemista lélektani feltérképezését tárja elénk, olyan hitelességgel, gondolatokkal, és persze szóhasználatokkal, ahogy a való életben is helytállna a szituáció. A témaválasztás kétség kívül up to date: bár az egyetemi prostitúcióról sokan talán nem is vettek eddig tudomást, vagy éppenséggel városi legendának gondolták az egészet, a könyv után biztosan merőben megváltozik majd gondolkodásmódjuk. Az önpusztító generáció, a minden második nap csakegysörreösszeülős társaságok, a parti drogok, és az erőszak csak kicsiny töredékeik csupán a mondandó teljességének – a probléma valahonnan sokkal mélyebbről fakad ennél. Egy prostitúcióra kényszerülő diáklánnyal ismertet meg bennünket a szerző, aki még véletlenül sem azért csinálja azt, amit, mert tételezzük fel, élvezi, mert máshoz úgysem ért, mert you only live once és társai. Az egyetemista lánynak valamiből finanszíroznia kell az iskola nem éppen alacsony tandíját, a megélhetését, az önállóságát, a plusz pénzeket, na meg persze a kicsapongó élettel járó kiadásokat, különben lőttek a szociális életnek. Középosztálybeliként a szüleire sem támaszkodhat, az egyetem mellett pedig képtelen teljes műszakban dolgozni bármit is, a részmunkaidő által kapott fizetés pedig örülünk, ha a rezsit épphogy fedezi.
A regény által világos képet kapunk a szomorú valóságról, a korlátozott lehetőségekről, és az évek alatt nagyban megromlott erkölcsökről egyaránt. Van vajon „helyes” megoldás, tisztességes kiút a pénztelenségből, vagy az ember ilyen körülmények között már egy diplomát sem tud megszerezni ebben a környezetben? A válaszok pusztán egyetlen könyvnyire vannak tőlünk…

Szauer Lilla

Kiadó:MAGVETŐ KFT.
Oldalak száma:240
Borító:KEMÉNYTÁBLA,
VÉDŐBORÍTÓSúly:350 gr
ISBN:9789631429077
Nyelv:MAGYARKiadás éve:2015

Related Posts

Könyvajánló – Bauer Barbara: Porlik, mint a szikla

Sorsfordító történelmi események, szívekben megőrzött legendák, vérzivataros időkön átmentett hagyományok – egy család több generációjának megindító és elgondolkodtató históriája Bauer Barbara legújabb regényében.

Könyvajánló – Ljudmila Ulickaja: Jákob lajtorjája

A világhírű orosz író új regénye október 20-án jelent meg. A Jákob lajtorjája szerelmek regénye, hol jellegtelen, hol történelmi jelentőségű hétköznapok krónikája, szeszélyesen indázó családtörténet,…

Isten. Haza. Csal. – Megjelent Darvasi László új kötete!

A kínai bölcsek, a szenvedélyes trubadúrok vagy a délszláv háború világa után Darvasi László legújabb novellái közelebbi tájékra kalauzolnak bennünket: a magyar vidékre, ahol az…

Könyvajánló – PFLIEGEL DÓRA: Feleséged története

Dédé te vagy, meg én vagyok. Mi, akik tíz, tizennégy éves házasságokban élünk ki így, ki úgy. Van, aki marad, és van, aki kimondja, és…