Az immáron 23. alkalommal megrendezésre került Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a nemzetközi könyves világ jegyzett eseménye, a térség meghatározó szakmai és kulturális fóruma volt.
Évről évre díszvendégként mutatkozott be egy-egy ország, régió kultúrája, irodalma, könyvkiadása. Eddig Lengyelország, Csehország, Olaszország, Franciaország, Németország, Oroszország, Spanyolország, Kanada, Kína, Románia, Izrael, az Európai Unió, Észak-Európa országai és Törökország fogadták el a fesztivál meghívását. Az elmúlt esztendőben a magyar szervezett könyvpiac 220 éves évfordulóját ünnepeltük. A 2016-os könyvfesztivál díszvendégeként Szlovákiát köszönthettük Budapesten.
A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál a világirodalom és a hazai szellemi élet kiemelkedő képviselői (25 ország közel 100 neves alkotója, 400 hazai és határon túli magyar író, tudós, művész) részvételével kulturális programok sokaságát kínálta: író-olvasó találkozók, felolvasások, dedikálások, irodalmi estek, könyvpremierek, művészkönyv-bemutatók, kerekasztal-beszélgetések, koncertek, színházi bemutatók, kiállítások, filmvetítések várták az érdeklődőket.
Nehéz lenne kiválasztani a legkülönlegesebb eseményt a számtalan remek program közül, azonban az Athenaeum Kiadó Verslavina előadása páratlan élményt nyújtott. A bemutatón Szabó Tibor Benjámin moderálásával egy olyan vers-flow élményét élhették át a jelen lévők, ahol a kötet szerzői maguk olvasták fel a Verslavinában megjelent művüket. Az alkotók viccesen, szarkasztikusan, ironikusan fogalmazták meg a Facebookon valami hihetlen népszerűséget megélő verspinpongot, amelyet Szabó T. Anna és Lackfi János indított el. A versek a negyvenesek életérzését fogalmazzák meg hol így, hol úgy, de mindenképpen élvezetesen, nagyon nagy élményt nyújtva. A verseket 330 ezer ember látta, közben bekapcsolódott számtalan kortásrs költő, és a kötet ezekből válogatva született meg.
A beszélgetésben részt vettek a kötetben szereplő költők: Acsai Roland, Botos Máté, Györe Gabriella, Hartay Csaba, Jónás Tamás, Kiss Judit Ágnes, Lackfi János, Lázár Júlia, Molnár Krisztina Rita, Mészöly Ágnes, Szabó T. Anna, Tóth Krisztina illetve A nő meg a férfi szerkesztője, Csapody Kinga is.
A műsort Szinetár Dóra remek dalai tették még színesebbé. Köszönet az élményért az Athenaeum Kiadónak, a dedikálásért pedig a szerzőknek.
HARTAY CSABA: ÚJ NAGYAPÁM VAN
A barim, ha negyven, vesz nekem Ájfónt.
A kezét, ha nézem, még sehol egy májfolt.
A barim, ha negyven, aput máris tegezi,
velem sem kellett dumcsiznia, szemezni.
A pasim, ha ötven, vesz nekem ékszert.
A vizeléshez érez elég gyakran kényszert.
A pasim, ha ötven, van neki cége.
Anyám lehetne a volt felesége.
A párom, ha hatvan, vesz nekem autót.
Nyögve emeli fel a fém hamutartót.
A párom, ha hatvan, már nem pörög cuccra.
Az éttermi számla magas, mint a cukra.
A férjem, ha hetven, vesz nekem karriert.
A kutyámnak kaviár, ti egyetek parizert.
A férjem, ha hetven, csak puszil az ágyban.
Ha ketten szelfizünk, új nagyapám van.
Fotó: Athenaeum, Szauer Lilla
Related Posts
A felnőttek ANNYIRA nem tudnak semmit!
Szakértői kérdések és válaszok a közösségi médiáról
Mit szeretünk olvasni? Hogyan alakulnak a sikerlisták? Mik az új témák? Ugyanaz népszerű a magyar olvasók körében, mint nemzetközi viszonylatban? Mit olvassunk, ha jót akarunk…
Benyák Zoltán jó fej. Oké, személyesen nem ismerem, de az írása alapján teljesen egyértelmű, hogy igazam van. Nem elég, hogy úgy ír, ahogy csak nagyon…