Mit is mondhatnék? Okozott pár álmatlan éjszakát ez a mű. Mármint nem azért mert olyan rettenetes vagy bosszantó lett volna; pont ellenkezőleg. Alig bírtam letenni.
Amikor először kezembe került a könyv és elolvastam a fülszöveget, egyből tudtam, hogy ezt mindenképp el kell olvasnom. „Ötletparádé”, jegyzik meg a rövid ajánlásban, és valóban. Ez lenne a legjobb kifejezés, ha egy szóban akarnánk összefoglalni a könyv tartalmát.
A történet adott: két szálon futó évezredeket magába zsúfoló cselekmény, melyben végigkövethetjük, az emberiség utolsó bárkahajójának, a Gilgameshnek és legénységének harcát az univerzum, a gépek és legfőképp az idő ellen, továbbá a terraformált bolygó nanovírus által megfertőzött lakóinak történelmét. A váltakozó fejezetekkel az író végig fenntartja a figyelmet; minden fejezet végén azt éreztem, hogy már a következő utánit akarom olvasni. Apropó az íróról tudni kell, hogy Nagy-Britanniába született, pszichológiát és zoológiát tanult a readingi egyetemen. Ez utóbbi remekül kiérződik mindkét szálon, hisz a bolygó biológiai és társadalmi fejlődésének bemutatása végig zseniális, nem fullad untató túlmagyarázásba, és egészen hihetően vázolt. A bárkahajón játszódó eseményeket öt fő karakter alakítja, közülük is a klasszicista Holsten Mason ébrenlétei alatt történteket részletezi. A történet elején kétezer éves álomból ébred, annak tudatában, hogy ő a legöregebb ember az univerzumban. Ahogy az idő múlik, mind a legénységen, mind magán az űrhajón egyre nagyobb a nyomás így a kezdetben egyszerűnek tűnő történet számos fordulatot vesz. A feszült légkör és az egyre kilátástalanabb körülmények mind nehezebb és nehezebb döntések meghozatalára kényszerítik a szereplőket, míg végül elérnek az emberiség egyetlen reménységéhez: az ősök által előkészített zöld bolygóhoz ahol kezdetét veszi a végjáték. A tét nem kisebb, mint az életben maradás, vagy a nyomtalan elmúlás. A meglepetésekkel teletűzdelt finálé után számomra egyértelmű, hogy megérdemelte a 2016-os Arthur C. Clarke-díjat.
Olyan élvezetes volt, hogy szívesen megnézném filmváltozatban is, és olvasnám akár már holnap a folytatását.
Köszönöm FUMAX, és még sok hasonló jót kívánok, az új SF EXTRA-sorozatba!
Albert Zoltán
Kiadó:FUMAX KFT
Oldalak száma:612
Borító:KEMÉNY KÖTÉSBEN
Súly:570 gr
ISBN:9789634700074
Nyelv:MAGYAR
Kiadás éve:2017
Árukód:2707995 / 1170056
Fordító:Habony Gábor
Related Posts
Martha Wells kisregény-sorozatának, az Öldöklő-naplók második részének felemás érzésekkel futottam neki. Egyrészt az első rész, a Kritikus rendszerhiba nem nyűgözött le túlságosan, másrészt viszont mégiscsak…
Vajon én milyen szuperhős szeretnék lenni? Asszem semmilyen. Nem vagyok egy olyan alkat. Vajon szeretnék valamilyen szuperképességet? Igen, úgy érzem, igen. És ez megváltoztatna? Hazudhatnám,…
Adott egy gyönyörű borítóval ellátott, figyelemfelkeltő fülszöveggel megáldott könyv, amit az ember úgy érez, hogy egyszerűen el kell olvasnia. Megtettem…
Nehéz lesz úgy írni erről a három könyvről, hogy ne legyen áradozás belőle. Nagyszerű borítók, sodró és izgalmas történet, nagyon jól felépített világ és karakterek,…