Semmisek az autóhitelek!

Különös kijelentést tett a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának tagja, Varga István, amitől sok devizahiteles úgy érezheti, talán ki tud kecmeregni a kutyaszorítóból. A pénzügyi szakember szerint ugyanis az adós is kimondhatja, hogy a kölcsönszerződése érvénytelen.

36711_279339_500x300

Ha pedig ezt megteszi, akkor a banknak kell kérnie a bíróságtól, hogy orvosolja a helyzetet. Ez azonban nem nagyon sikerülhet: Varga úgy véli, eljött az idő, amikor nem az adósok vannak bajban, hanem a bankok.
– Ha bizonyos tételek hiányoznak a szerződésből – ilyen lehet például az árfolyamrés költségként való felsorolása –, akkor az semmis. Miután az adós ezt tudatja, a hitelezőnek kell ennek ellenkezőjét bebizonyítania – közölte Varga István. Az MNB felügyelőbizottságának tagja egyébként együttműködik a pénzügyi jogok biztosával, Doubravszky Györggyel is, aki hasonló állásponton van a kérdésben. Szerinte minden devizaalapú lakossági kölcsön esetében vizsgálni kell, hogy van-e benne úgynevezett költséglista, amelyből ki kell derülnie minden olyan tételnek, ami az adóst terheli.
– A horvát bíróság, igaz, csak első fokon, de rövidre zárta a történetet. Ott kerek perec kimondták, hogy az adósnak a felvételkori árfolyamon kunában, rögzített kamattal kell kiegyenlítenie az adósságát, és ennek megfelelően kell a banknak és az ügyfélnek elszámolnia. Itthon háromoldalú tárgyalásokra lenne szükség, ahol a kormány és a bankok mellett a civilek érdekében tárgyaló szakértők is helyt kapnak. A vitát alapvetően a bankoknak és az ügyfeleknek kell lefolytatniuk, a kormányra mediátori szerep jutna, illetve a gyakorlati végrehajtás feladata hárulna rá – fejtette ki a devizahitelesek jogaiért küzdő biztos, aki hozzátette: nem szabad megfeledkezni az autóhitelesekről sem. Hiszen az ő hitelük ugyanolyan konstrukció, tehát a Kúria semmisséget eredményező ítélete rájuk is vonatkozik. Ráadásul az egyre növekvő terhek sokszor már otthonvesztéshez is vezetnek. A Blikkhez forduló autóhitelesek megpróbálnak majd élni a semmisség bejelentésével. Így tesz Zám István (54) is, aki rokkantnyugdíjából törleszti használt kocsija részleteit, amely mostanra egy új autó árába kerül. A férfi 6 éve fizet, és még 4 hátravan.

– Konzultálni fogok a Blikk-kel együttműködő dr. Helmeczy Lászlóval, hiszen az én szerződésem sem tartalmaz olyan passzust, amelyben az árfolyam-különbözet költségként megjelenne – mondta.

Forrás: propeller.hu

 

 

Related Posts

Visszajár a már befizetett hitelösszeg? Fellélegezhetnek az autósok?

Manapság a precedens értékű devizában felvett autóhiteles ítélettől zajos a média, de vajon mint jelent ez a többi hasonló hitelre levetítve? Egy kis emlékeztető: A Fővárosi…

Több tízezer forintos kárt is okozhat autónkban egy kátyú

Jelentősen megnövekedett az ország útjain a kátyúk száma a rendkívüli hideg időjárást követő enyhüléssel. Az útfelületek sérülései számos veszélyforrást hordoznak magukban. Az országutak állapota a…

Harmadával nőtt a nagyadósok száma

Az elmúlt évben összesen 3549 cég neve szerepelt azokon a listákon, amelyeket az adóhatóság negyedévente közzétesz az olyan gazdálkodókról, akiknek adótartozása 180 napon keresztül, folyamatosan…

Ajándék a kormánytól a devizahiteleseknek

Az árfolyam-különbözet megosztása vagy akár teljes elengedése is szóba jöhet az Origo információi szerint azok között a megoldások között, amelyeket a devizahitelesek további megsegítése érdekében…