Könyvajánló – Jean-Luc Bannalec: Halál Bretagne-ban

Oké, mondanám, hogy ezt a könyvet úgy érdemes elkezdeni, hogy az ember este belehuppan a kedvenc füles foteljébe a kandalló elé, felkattintja az olvasólámpát, rágyújt egy szivarra, mellette kisasztalon egy pohár bor, a háttérben talán egy kellemes, halk jazz, vagy akár valami komolyzenei lemez forog, a kutya a gazdi lábánál szundikál békésen, odakint csendes, álmodni készülő utcák a lassan felbukkanó csillagok vibráló fénypontjai alatt… No, igen, mondanám, ehhez képest kora reggel kezdtem neki a könyvnek, fotel helyett egy busz zötykölődő ülése, kandalló helyett csak egy hideg fémlemez, ami majd csak később ontja a dögmeleget, a fény sárgás, fárasztó, szivar sosem volt a kezemben (de gyanítom, hogy a tömegközlekedésen ez amúgy sem aratott volna nagy sikert), szeszt nem iszom, a fülesemben komoly hangerővel szólt felváltva a MANOWAR és az AVATAR (from sweden), tehát metál zene a javából, kutyám nincs (panelban nem is szeretnék kutyust, ráadásul egész nap egyedül kellene unatkoznia), a buszon kívül a szmogos álmából ébredező város suhant mellettem, a csillagok pedig épp búcsúztak a messzi távolban…
Ám mindezek ellenére kellemes meglepetést okozott a regény. Kissé tartottam tőle, hogy ez nekem lassú, unalmas és terjengős lesz. Nem így lett. Persze nem szélvész a tempó, és nem hullanak az emberek, mint ősszel a legyek – helyette azonban olyan miliőt teremtett a szerző, ami néhány oldal alatt észrevétlenül beszippantott, és ha tehettem volna, akkor egy szuszra olvastam volna el a könyvet.
Igen részletes leírást kapunk a helyszínről, Pont-Avenről. Sok szó esik az ott virágzó művészetekről is, hogy számos híres festő élt és/vagy alkotott a városkában, ahol az üdülőszezon előestéjén meggyilkolják a patinás szálloda idős tulajdonosát. Dupin felügyelőt bízzák meg a nyomozással, aki azonnal neki is lát az ügynek. Hamarosan felbukkan egy korábban ismeretlen Gauguin-festmény, és a felügyelő számára egyértelműnek tűnik, hogy a képnek köze lehet a gyilkossághoz.
Nos, az van, hogy ez a kötet kicsit időutazás a krimikedvelőknek, mert manapság lényegesen gyorsabb, eseménydúsabb történetekhez vagyunk szokva. Azonban amitől mégis nagyon tud működni a Halál Bretagne-ban, az szerintem az, hogy teret enged az emberi oldalnak. Nincs rohanás, van viszont kellemes légkör, életteli dialógusok, intelligens nyomozás, és közben oldalról oldalra színesebb lesz körülöttünk a város, a szálloda. Még nem létező szereplők is kezdik benépesíteni a történetet. Ezalatt azt értem, hogy olyan, mintha egy filmen látnám az olvasottakat, és a statiszták is a részei a történetnek.
A fordítás nagyszerűen teremti meg, adja át a hangulatot, és éri el, hogy az olvasó kellemesen együtt lélegezzen a sztorival.
Összegezve tehát, a kezdeti óvatosságom elmúlt, sőt nagyon várom, hogy olvashassam Dupin felügyelő további nyomozásait.
A kötetért köszönet a General Press kiadónak.

Dobos Attila


Fordította: Csősz Róbert
Kiadó: General Press
Megjelenés éve: 2022.
Terjedelem: 288 oldal

Related Posts

Könyvajánló – David Baldacci: Hosszú árnyak

Egy regény a komfortzónámból, plusz egy író, akiben úgy nem igazán csalódtam még. Az Amos Decker-sorozat pedig talán a hozzám legközelebb álló az írótól. De…

Könyvajánló: Lee Child – Andrew Child: Az egyetlen lehetőség

Ez a harmadik Reacher-sztori, amit nem egyedül Lee Child írt, ám most először érzem azt, hogy ebben aktívabban vett részt, mint az előző két kötetben.…

Könyvajánló: Carmen Mola: A legyek menyasszonya

Oké, eltelt néhány nap, leülepedett az élmény, mégsem mondanám, hogy egyértelműen meg tudom mondani, mennyire is tetszett ez a krimi. Összességében persze nem volt vele…

Könyvajánló – Anders de la Motte – Måns Nilsson: A halál színre lép

De la Motte könyveit szeretem, a szerzőtársat eddig nem ismertem. Most sem tudom, mennyire van benne a keze az elkészült regényben… Csak egy sanda gyanúm…