John Green: Alaska nyomában

Könyvajánló: John Green: Alaska nyomában

Mint szerintem a legtöbben, én is a Csillagainkban a hiba című regény kapcsán ismerkedtem meg John Green íróval. A történet és a stílus is abszolút levett a lábamról, nagyon tetszett, hogy egy ilyen megrázó témát úgy dolgozott fel, hogy az nem lett egy csöpögős, rózsaszín mázas amerika love story, de hatott az érzelmekre és rávilágított a betegség okozta lelki sérülésekre.

 

Pár hónap elteltével, egy olvasási válság közepén – semmi nem kötött le, nem mozgatott meg bennem érzelmeket és alig haladtam a kiválasztott könyvekkel – gondoltam, megpróbálkozom valami „bevált” recepttel. Kezembe akadt Green első könyve.

A történet elején megismert Miles a legátlagosabb, legunalmasabb fiú, aki régi iskolájában próbál észrevétlen maradni, híres emberek utolsó mondatait kutatja és vágyik a barátokra, az élményekre. Ezért ráveszi szüleit, hogy írassák be egy jóval távolabbi bentlakásos iskolába, ahol tiszta lappal kezdhet. A regény első felében az ő beilleszkedését követhetjük nyomon, megismerjük a lakótársát, a fura Ezredest, aki bevezeti a társaságba. Aztán ott van a japán származású Takumi és az örökké impulzív Alaska. Az ő hármasuknak köszönhetően kezd magára találni Pufi. Igazából mindenki fontos a történetben, mégis Alaska az, aki a központi szereplő és akiről a legkevesebbet tudunk meg. Bevallom egyszerre bírtam és utáltam a csajt: előbbit azért, mert pörgős volt, szabad szájú vagány, utóbbit azért, ahogyan Pufival bánt. A regény felénél bekövetkező tragédia aztán megváltoztatja az egész hangulatot. Alaska a leggonoszabb módon hagyta ott a srácokat, tele önmarcangolással és bűntudattal. Már nem a „balhék”, a piálás és a tanulás a fő az életükben, hanem a nagy titok kiderítése. Green jól leírja, mi megy végbe a fiatalokban, mikor elvesztik egy barátjukat, hogyan dolgozzák fel egyénileg a gyászt és hogyan hat ez a közösségre.

Azért, aki nem olvasott még az írótól semmit, az ne ezzel a művel kezdje. Érezhető a különbség a két általam olvasott regény között. A Csillagainkban a hiba már sokkal kidolgozottabb, jobbak a leírások, gördülékenyebb a történetvezetés. De első regényként, a maga kicsit még kiforratlan stílusával, ám jó témaválasztásával ez a történet is megállja a helyét.

Szabó Zsanett

John Green: Alaska nyomában

Kiadó:GABO KÖNYVKIADÓ ÉS KERESK.KFT.
Oldalak száma:248
Borító:PUHATÁBLÁS, RAGASZTÓKÖTÖTT
Súly:250 gr
ISBN:9789636890896
Nyelv:MAGYAR
Kiadás éve:2011
Árukód:2218109 / 1074106
Fordító:Rindó Klára
Fordító:Szabados Tamás

Related Posts

Könyvajánló – Patrick Rothfuss: A szótlan tárgyak szemlélése

Óvatosan kéretik közelíteni ehhez a műhöz. Először jöjjön a lassú szemlélés, belefeledkezés a borítóba, közben önkéntelen felídézése A szél neve, illetve A bölcs ember félelme…

Könyvajánló – Moskát Anita: Horgonyhely

Moskát Anita könyve egy nagyon jól felépített, jó alapötlettel rendelkező fantasy, ami új színt hozott a műfajba. A fiatal szerző nem alapoz, azonnal az arcunkba…

Könyvajánló – Kovács Eszter: Let’s kifli

„És, miről is szól?” – merülne fel benned a kérdés, egy rozoga, alacsonypadlós buszon rám meredve késő éjjel, mikor már csukódnának le a szemeid a…

Zabhegyező újratöltve: J. D. Salinger – Rozsban a fogó

Nemzedékek kultkönyve, huszadik századi alapmű, legenda. Az eddig Zabhegyezőként kiadott – és a magyar közönség fejében ezzel a címmel rögzült – Salinger-regény idén áprilisban új…