Találkozott-e Dosztojevszkij és Tolsztoj a kibertérben? Hogyan indult, ha indult, Oroszország elnöke a bajba jutott hódarvak megmentésére? Miért szerette Lenin, a dadaista őspunk, a légyölő galócát? Vagy egyszerűen ő maga is hatalmas gomba lett volna? Ilyesfajta kérdésekre kapunk választ M. Nagy Miklós ironikus és önironikus, és persze személyes indíttatású esszéregényéből.
Az Európa Könyvkiadó szerkesztőjeként és műfordítóként számtalan orosz írót – többek között Juz Aleskovszkijt, Szása Szokolovot, Edvard Radzinszkijt, Vlagyimir Szorokint, Viktor Pelevint, Dmitrij Bikovot, Szergej Dovlatovot, Vladimir Nabokovot – szerettetett meg a magyar olvasókkal. Most azonban szerzőként lép a közönség elé, hiszen megírta az orosz irodalomhoz fűződő kapcsolatának regényét.
A különálló történetekként is élvezhető anekdotikus regényben M. Nagy Miklós megidézi a klasszikusokat és az aktuális sztárokat: a hőslegendaként szájról szájra járó Majakovszkij alakjától kezdve a naphosszat lepkéket kergető Nabokovon át egészen a Hold létezésében erősen kételkedő Pelevinig. Kötete szórakoztató és provokatív útikalauz a mai orosz kultúrához.
A regény részben önéletrajz, őszinte múltfeltárás is. A szerző gyermekkorán és kommunista apján keresztül megmutatja a „szocialista” Magyarország egyszerű munkásemberének viszonyát a kommunista ideológiához. A Ha nem is egy bomba nő időutazás az apa árnyékában töltött gyerekkorba, a katonaévekbe, a moszkvai kollégiumi kalandok idejébe.
A könyvben nem marad említés nélkül fásult nemzeti öntudat(lanság)unk, de még a néplélek aktuális állapotát mindig hűen tükröző foci sem.
A regény egyben egy nagy szerelem története is – M. Nagy Miklós kegyetlen őszinteséggel mesél a magánéletéről, egykori szerelmeiről és az új, nagy szerelemről.
M. Nagy Miklós úgy mesél az orosz irodalomról, hogy azok is kedvet kaphatnak hozzá, akik eddig semmit sem olvastak a mai oroszoktól. A szerző Ha nem is egy bomba nő című könyvét az Ünnepi Könyvhétre jelenteti meg a Cartaphilus Kiadó.
Related Posts
Emma Donoghue már A szoba című, nagy sikerű könyvével is bizonyította, hogy nem fél kemény témákhoz nyúlni, olyan történeteket bemutatni, melyek a nők küzdelmeit mutatják…
Ha ez lenne Andy Weir első regénye… Jazz Bashara egy igazán belevaló, nagydumás és eszes bűnöző, aki a Holdon él. Artemis lakója, az égitest egyetlen…
Sorsfordító történelmi események, szívekben megőrzött legendák, vérzivataros időkön átmentett hagyományok – egy család több generációjának megindító és elgondolkodtató históriája Bauer Barbara legújabb regényében.
A naiv szó jelentése: hiszékeny, tapasztalatlan, gyanútlan. A szuper szó jelentése: nagyszerű, klassz, óriási A kettő együtt pedig… Ugyehogyugye.