Könyvajánló: Nury Vittachi: A feng shui detektív

Senkit ne tévesszen meg a kiadó neve: ebben a kötetben ugyanis kilenc darab krimi novella található, amiknek a sci-fihez vagy a fantasyhez semmi közük sincs. Mindegyiknek a ceyloni származású szerző által teremetett C.F. Wong feng shui nyomozó a főszereplője, valamint az ő kísérője: Joyce McQuinnie, aki egy fiatal, ausztrál lány, és azért szegődött a detektív mellé, hogy mélyítse a tudását.

feng600x400megerkezett-470x260

Mindenképpen unikumnak tekinthető ez a kötet, hiszen sem a ceyloni író, sem a nyomozó szakterülete nem számít mindennapos dolognak hazánk könyvkiadásában.
A novellák jellemzője, hogy mindegyik egy-egy megmagyarázhatatlannak tűnő esetből indul ki, ami aztán Wong nyomozó csavaros észjárásának köszönhetően mégis rendre pofonegyszerűen megoldódik. A szerző alapvetően újságban publikálta az írásait, talán ennek köszönhető a terjedelem szűkre szabottsága, ami azonban egysáltalán nem válik hátrányára a történeteknek, mivel így valóban egy szuszra végigolvashatóak, és biztosított a lendület is. Némiképp talán szokatlan, hogy a feng shui a kiindulási alap az esetek megoldásánál, azonban végül mindig kiderül, hogy ez valójában csak egy egzotikus fűszer, amitől a novellák sajátos ízt kapnak.
Ami talán lehetett volna mélyebb, az a karakterábrázolás, ugyanis mindkét főszereplő nagyon készen van már az első írásban is, de valahogy mégsem eléggé hús-vér alakok. Egyértelmű pozitívum azonban a csetlő-botló, mindent egészen máshogy látó-értelmező ausztrál leányzó jelenléte a történetekben. Igaz az is egy érdekes színfolt, ahogy a tapasztalt nyomozó igyekszik elsajátítani a modern világ, modern nyelvezetét. Ezek a próbálkozások nemegyszer mosolyt csalnak az olvasó arcára.
Azonban maguk az esetek, illetve a megoldások nem mindig szólnak elég nagyot. Aki már olvasott Roald Dahlt vagy Arthur Conan Doyle-krimit, azoknak néha kicsit deja vu érzésük lehet majd, de mindenképpen érdemes megismerkedni Nuri Vittachi írásaival, mert a keleti kultúra markáns jelenléte olyan hangulatot teremt, ami az előbb említett két szerzőnél nem igazán van jelen.
Dobos Attila

Kiadó: Metropolis Media
Fordította: F. Nagy Piroska
Megjelenés éve: 2014
Terjedelem: 299 oldal

Related Posts

Könyvajánló – Angela Marsons – Egy élet ára

Mit tennél, ha elrabolnák a gyerekedet, a legjobb barátnőjével együtt, és licitálnotok kéne értük? Csak az kapná vissza, aki többet ígér, és csak az a…

Könyvajánló – Belinda Bauer: A 19-es holttest

Y metszés. Bordaívek és szegycsont eltávolítása. A belső szervek eltávolítása. Mondhatnám, hogy ez nem az, aminek látszik, de az nem volna igaz. Ez bizony boncolás.…

Könyvajánló: Dan Wells: Csak a holttesteden át

John Wayne Cleaver ötödször. A regény két jól elkülönülő részre osztható, az első fele egy jó kis ’road movie’, a második a prédakereséses, majd elpusztításos…

Könyvajánló – John Sandford: Soha ne ölj…

Hol volt, hol nem volt, hetedhétországon is túl, még az üveghegyen is túl, még az okostelefonok és a mindent látó és tudó, teljes lefedettségű internethálózat…