Könyvaánló – Jonathan Franzen: A huszonhetedik város

 

Mivé lesz egy város, melyre senki élő nem emlékszik már, s mivé lesz egy kor, melynek elmúlását senki élő nem gyászolja többé? A huszonhetedik város megjelenésével Jonathan Franzen teljes szépírói életműve hozzáférhetővé válik magyarul.
Az egyik legjelentősebb kortárs író, Jonathan Franzen első regénye szándékosan túlhajtott, hihetetlen jeleneteivel és radikális társadalomkritikájával Thomas Pynchon, Don DeLillo, Robert Coover hetvenes évekbeli „felforgató” fikciójára emlékeztet. Szertelen, becsvágyó első regény egy különleges tehetségtől, aki napjainkra az egyik legjelentősebb kortárs íróvá vált, s akinek immár teljes szépírói életműve hozzáférhető magyarul.

franzen_a_huszonhetedik_varos_borit_k
Franzen regényét a New York Times Book Review összetett, sokrétű pszichológiai regénynek nevezte, a Washington Post szerint felkavaró és látnoki könyv meglepő helyzetekkel és provokatív gondolatokkal. A Los Angeles Times-ben pedig ez olvasható róla: „amit elképzel és elmond, azzal mintha megelőzné a korát”.
A Missouri állambeli St. Louis városa, amely fénykorában az Egyesült Államok negyedik legnagyobb városa volt, 1984 táján már jóformán haldoklik.
Pang a gazdaság, romlik a közbiztonság, nő az elvándorlás, és csökkennek az adóbevételek. Amikor új rendőrfőnök lép hivatalba, S. Dzsammu, egy karizmatikus fiatal nő az indiai Bombayból, felcsillan a remény, hogy a bűnözés visszaszorítása új esélyt teremthet St. Louisnak. De nem így történik, sőt a város vezető személyiségei csakhamar egy mindent átszövő politikai összeesküvés hálójába gabalyodnak, a metropolis kifordul sarkaiból, eluralkodik a terrorizmus, a titkos lehallgatás és megfigyelés, a paranoia – és az egykorvolt Amerikai Álom rettegésbe és fekete komédiába fullad.
Jonathan Franzen A huszonhetedik város című regényét Bart István fordításában jelentette meg az Európa Könyvkiadó.

Related Posts

Könyvajánló – Nick Hornby: Vicces lány

Öt év után ismét regénnyel jelentkezett Nick Hornby. A Vicces lány a hatvanas évek Nagy-Britanniáját és a modern BBC-vígjátéksorozatok aranykorát mutatja be. 1964-ben Barbara Parker…

Zabhegyező újratöltve: J. D. Salinger – Rozsban a fogó

Nemzedékek kultkönyve, huszadik századi alapmű, legenda. Az eddig Zabhegyezőként kiadott – és a magyar közönség fejében ezzel a címmel rögzült – Salinger-regény idén áprilisban új…

Könyvajánló: Margaret Atwood: Az özönvíz éve

„Az özönvíz éve nem prófécia, de riasztóan közeli lehetőség.” – Mint Atwood legtöbb regénye, Az özönvíz éve is disztópia, mely a maihoz hátborzongatóan hasonlatos, mégis idegen…

Könyvajánló: Philip Roth: A Portnoy-kór

Philiph Roth már 80 éves az idén, és még élesen emlékszem, hogy tiniként hogy adtuk körbe a könyveit, jaja, csak ki ne nyissa más, csak…