Khaled Hosseini második regényében megdöbbentő képet fest a tálib uralom alatt sínylődő Afganisztánról, miközben páratlan érzékenységgel ábrázolja a női sorsokat. A Papírsárkányok című világhírű könyv szerzője az afgán történelem harmincévnyi krónikájába ágyazza a szívszorító történetet szeretetről, szerelemről és egy hihetetlen tettekre sarkalló önfeláldozó barátságról.
A könyv az év végi nagy dömpingben került a boltok polcaira és én azóta várok, hogy végre időm jusson rá a sok újdonság között. Hosseini másik két könyvét már olvastam, mindkettőt nagyon szerettem, ezért nagyon örültem az újrakiadásnak (Korábban Tericum kiadónál jelent meg Ezeregy tündöklő nap címmel.)
A történet egy idilli vidéki kalyibában kezdődik, ahol megismerhetjük Marjamot. Ahogy Marjam nagyobb lesz, apránként rájön, hogy miért élnek messze a várostól, anyja miért bántja, és apja miért csak hetente egyszer látogatja meg. Majd egy balszerencsés születésnap után egyszerre veszít el minden ismert, és biztonságot nyújtó dolgot: hozzákényszerítik egy nála 30 évvel idősebb férfihoz, hogy családjától elszakítva a messzi Kabulba költözzön.
Majdnem 20 évvel később Leila élete is szokatlanul kezdődik: egy harcokkal teli éjszakán jön világra egy értelmiségi házaspár harmadik gyerekeként. A hagyományokkal ellentétben szabad szelleműnek nevelik, tanítják, az anyai szereteten kívül semmiben nem szenved hiányt.
Amikor elkezdődik a szent háború Marjam és férje, Rasid élete összefonódik az utcájukban lakó Leila sorsával, aki kénytelen elfogadni Rasid házassági ajánlatát, és második feleségként élni Marjam mellett. A két nő így ellenségként kerül egymás mellé, de az évek, a közösen elszenvedett testi és lelki sérülések közelebb hozzák őket egymáshoz, míg egy bizalmas anya-lánya kapcsolat alakul ki közöttük. Az író nagyon szépen ábrázolja kapcsolatuk lépcsőit, az apró gesztusoktól az önfeláldozásig.
Van azonban egy másik szál is a regényben, mégpedig Leila és gyerekkori barátja, Tárik barátsága. A háború őket is elszakítja egymástól, és barátja hiánya végigkíséri Leila mindennapjait a szörnyű házassága során.
Szörnyű volt olvasni, hogy tőlünk nem is olyan messze, a 20. század végén létezik még ilyen társadalom, ahol megalázó, bántó módon semmibe veszik a nőket, megfosztják minden emberi joguktól, otthonukba börtönözik őket és megvonják tőlük az orvosi ellátást. Felháborított, hogy a férfiak ezzel visszaéltek, zsarnokoskodtak és a vallásra hivatkozva megkövezhettek embereket, főleg asszonyokat. Rasid pontosan ezzel a helyzetével élt vissza, és tartotta sakkban a feleségeit. Nagyon-nagyon dühítő volt! Ennek ellenére a regény olyan élményt adott, amire már régen éheztem. Azt hiszem Hosseini következő művét is el fogom olvasni fülszöveg vagy ajánló nélkül is, hiszen a neve nálam már egyet jelent az igényes irodalommal. Arról nem is beszélve, hogy a borítók is gyönyörűek!
Szabó Zsanett
Kiadó:Libri Könyvkiadó Kft.
Oldalak száma:428
Borító:KEMÉNYTÁBLA,
VÉDŐBORÍTÓSúly:530 grISBN:9789633104422
Nyelv:MAGYARKiadás éve:2014
Árukód:2546842 / 1118709Fordító:
Bobory Dóra
Related Posts
Könyvajánló: Elveszett lányok országa Megdöbbentő, és nem mindennapi könyv. A borító kicsit megtévesztő, ugyanis a könyv nem romantikus-szerelmes, hanem nagyon is komoly témát érint. „Mexikóban…
„Az Elveszett lányok országa olyan dolgokra ad szavakat, amikre korábban nem léteztek szavaink” New York Times „Az imák, az ismétlések, a varázsigék, az izgalmas, abszurd…
Nagyon különös könyv ez, kérem szépen. New York egy lüktető, szinte lélegző város, olykor mintha elevenebb lenne a szereplőknél. Nagyon különös könyv ez, mert légies,…
Emma Donoghue már A szoba című, nagy sikerű könyvével is bizonyította, hogy nem fél kemény témákhoz nyúlni, olyan történeteket bemutatni, melyek a nők küzdelmeit mutatják…